Rusya'nın en büyük bankası Sber, blok zincirinde Ethereum ve MetaMask'ın destekleneceğini söyledi.

Rus Bankacılık Devi Sber, Ethereum ve MetaMask Desteğini Genişletiyor

Rusya'nın en büyük bankası Sber, blok zincirinde Ethereum ve MetaMask'ın destekleneceğini söyledi.

Putin rejimine yönelik mali cezalar yürürlükte kaldığı için önlem alınıyor. Yeni anlaşmada Sber, DeFi yeteneklerine ve akıllı sözleşmelere odaklanıyor.

Rusya'nın en büyük bankası Sber, (1) Ethereum ve MetaMask'ın blok zincirinde destekleneceğini söyledi. Açıklama, Sber Blockchain Laboratuvarı'nın ev sahipliği yaptığı kurumsal blockchain endüstrisi oyuncularının ilk küresel toplantısı sırasında yapıldı.

Güncellenen özellikler, Sber bankasının açık kaynaklı blok zincirinde akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan finans (DeFi) sağlar. Akıllı sözleşmeler, platform sayesinde iki blok zincir arasında serbestçe aktarılabilir. Blok zinciri platformu Sber, kullanıcıların jeton vermesini ve akıllı sözleşmeler geliştirmesini sağlar. Ek olarak, bankanın bilgi sistemleriyle etkileşim, akıllı sözleşmelerin ödemeler için kullanılmasını sağlar.

Bunun Sonucunda Neler Değişecek?

Ek olarak, Sber  eski adıyla Sberbank, iş uygulamaları oluşturmak ve pazar araştırması yapmak için işletmeler, geliştiriciler ve diğer finans kurumlarıyla işbirliği yapacak. Çoğunluğu devlete ait olan bankacılık şirketi, kısa süre önce, Haziran ayında piyasaya sürülen Sbercoin (2) olarak bilinen tescilli stablecoin'ini piyasaya sürmek için onay aldı. Basın açıklamasına göre, "blok zinciri platformu, kullanıcıların Sber blok zincirine dayalı olarak belirteçler ve akıllı sözleşmeler kullanarak etkinlikler gerçekleştirebilecekleri en iyi bilinen MetaMask cüzdanlarından biriyle sorunsuz etkileşim sunacak."

Son zamanlarda MetaMask, işlemlerin IP adreslerini ve Ethereum cüzdan adreslerini takip ettiği için eleştiri yağmuruna tutuldu. Çoğunluğu Rusya'nın kontrolündeki banka iyimserdi. Sberbank Blockchain Laboratuvarı Direktörü Alexander Nam, hızlı büyüme göz önüne alındığında, Web3'ün birden çok blockchain protokolünü yöneten platformlara olan talepte bir artış göreceğini belirtti. İşbirliğine dayalı pazar araştırması yapmak ve faydalı iş uygulamaları oluşturmak için Sber, geliştiricileri, işletmeleri ve finans kurumlarını bir araya getirebilecek.

Putin'in Yeni Talepleri

Sber'in en büyük hissedarı, aynı zamanda %50 hisse opsiyonuna sahip olan Rus hükümetidir. Bildiri, Rusya Devlet Başkanı Putin'in blockchain endüstrisi lehine yaptığı son açıklamalara yanıt olarak geldi. Putin, (3) Sberbank'ın ev sahipliğinde düzenlenen bir konferansta blockchain ve kripto para birimine dayalı dünya çapında bir ödeme sistemi oluşturmayı önerdi. Ülkesine uygulanan ezici Batı yaptırımlarıyla ilgili olarak Putin, yeni blockchain tabanlı sistemi "yabancı ulusların etkisinden arınmış" olarak nitelendirdi. Sber, öncelikle Rusya Ukrayna'yı işgal ettiğinde takip edildi; geniş tabanlı yaptırımlar vardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ