Rus Dumasından Blockchain ve VPN kararları

Rusya'nın geçtiğimiz günlerde, VPN karşıtı yasayı yürürlüğe koymasıyla birlikte, Blockchain'e resmi yaklaşımı ve gizlilik politikası devam ediyor. Rusya VPN kullanımını engellemek istiyorda diyebiliriz.

Yerel basında çıkan haberlere göre RBK, bu hafta Duma'nın 2018 için Blockchain ile ilgili "uzman analitik araştırma ve anket seçimleri" yapacağını açıkladı. Bunu yapmalarındaki sebep ise belliki Blockchain'i sanırım birçok alanda kullanmak istiyorlar. Merkezi olmayan bir sistemi "hack" lemek yada zarar vermek oldukça zor olacağından Rusya aslında mantıklı bir karar vermiş ve o yolda devam ediyor.

*Duma: Rusça meclis anlamına geliyor.

Duma'nın finans piyasaları komitesi ve birinci başkan yardımcısı Aleksandr Zhukov, "global tecrübeye dayalı Rus finansal piyasalar üzerinde, Blockchain teknolojisinin alımının standart yasal düzenlemesini" araştırmak istediğin ve bu açıklamanında bu işin bir parçası olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz aylarda kripto paralar ile ilgili bir açıklama yapmıştı ve 2018 Temmuz ayına kadar yasal düzenlemeleri gerçekleştireceklerini söylemişlerdi. Fakat okuduğum ve araştırtığım kadarıyla "Cyrpto Rubble" mining yapılamayan ve token olarak yada asset olarak dijital ortama sürülecek bir para olacak.

Alexey Kudrin'in şu an milletvekili Alexey Moiseev ile Bitcoin hakkındaki yaptıkları bir konuşmada, "piramit şeması" olup olmadığı konusundaki görüşlerini dile getirdiler. Dikkat ederseniz Müslüman Afrika ülkelerinin hemen hemen hepsi Kripto paraları yasakladı ve "piramit şeması" olarak tanımladı. Öte yandan Orta Asya ülkeleri Vietnam'da 2018 de kripto para kullanıcılarını yasal olarak suçlu bulacağını ve ceza ya tabi tutacağını söyledi.

Rusya Başsavcısı ayrıca, VPN yasasına aykırı kanallar yoluyla kazanılan gelirin "aklanması" ile kripto paralara ilgiyi arttırdığını belirtti. Haklı olarak izlenilebilirliğin "0" olduğu bir ortamda, bu bir gerçek.

1 Kasım 2017 yani bugün, Rusya hükümeti tarafından engellenen sitelere girilmesine izin veren "VPN" sağlayıcılarını durdurmaya yönelik, yeni bir gizlilik yasasının getirilmesini düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ