Rus kripto para geliştiricisinin 300 Bitcoin’i çalındı

Dört kişilik bir soyguncu çetesi, kripto para geliştiricisi Yury Mayorov'u kaçırdı. Forklog'un haberine göre Rusya, Mayorov üzerinde bulunan 20 bin dolar nakit, 300 Bitcoin'in bulunduğu cüzdanı ve üç iPhone telefonu alarak sırra kadem basan soyguncuları konuşuyor.

Mayorov'un iddialarına göre, 23 Şubat'ta Moskova'da saat 22:00'de Sakovskogo Caddesi'nde yürürken kimliği belirsiz 4 kişi tarafından zorla bir Mercedes’e bindirildi ve yol yol boyunca dövüldü. Saldırganlar, Mayorov'un iPhone'larına ve 300 BTC'lik kripto cüzdanına erişebilecekleri dizüstü bilgisayarına el koydu. Mash haber ajansı, soyguncuların Mayorov'a gitmesine izin vermeden önce bir hap içirdikleri ve öyle gitmesine izin verdiklerini belirtti.

Rusya ve Ukrayna olayların başını çekiyor

Kripto para birimlerinde yer alan kişilerin kaçırılmaları ve soygunları, Rusya ve Ukrayna'da daha sık gerçekleşiyor. Dört gün önce de,  Moskova'da bir kripto yatırımcısının yüzü bıçakla kesildi ve 100 BTC,  yaklaşık 1 milyon dolar değerinde Bitcoin'i çalındı. Başka bir kripto yatırımcısına yönelik bir diğer saldırı, Ocak ayının ortasında  St. Petersburg'da gerçekleşti. Zenginliği ile övünen bir kripto YouTube blog yazarı evinde saldırıya uğradı ve 42 milyon rublelik Bitcoin'i çalındı.

Ukrayna'da geçen yılın Aralık ayında, İngiltere merkezli kripto değişim müdürü EXMO'nun direktörü olan Pavel Lerner, Kiev'de kaçırıldı ve 1 milyonluk BTC fidyesi ödendikten sonra serbest bırakıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ