Bir Rus mahkemesi, kötü şöhretli Finiko kripto piramidinin üç kurucu ortağı için çıkarılan tutuklama emrine yapılan itirazları reddetti.

Bir Rus mahkemesi, kötü şöhretli Finiko kripto piramidinin üç kurucu ortağı için çıkarılan tutuklama emrine yapılan itirazları reddetti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Rusya Federasyonu'nun bir Cumhuriyeti olan Tataristan Yüksek Mahkemesi, Finiko kripto piramidinin kurucuları Zygmunt Zygmuntovich ve Marat ve Edward Sabirov için gıyaben çıkarılan tutuklama emirlerini onayladı. Aranan üç adam, Finiko'nun kurucusu Kirill Doronin'in yakın ortakları. Adı diğer dolandırıcılık planlarıyla bağlantılı olan Instagram fenomeni Doronin, Temmuz ayında tutuklandı. Daha sonra yetkililer, Piramidin Başkan Yardımcısı Ilgiz Shakirov'un yanı sıra binlerce yatırımcıyı yüksek getiri vaatleriyle cezbettikleri iddia edilen iki kadın, Lilia Nurieva ve Dina Gabdullina'yı gözaltına aldı.

Sabirov Kardeşler Ülkeyi  Terk  Etti

Zygmuntovich ve Sabirov kardeşler ülkeyi terk etmeyi ve tutuklanmaktan kaçmayı başardılar. Tataristan'ın en yüksek mahkemesinde, tutuklanmalarını uluslararası talep etme yönündeki ilk karara itiraz eden hükümet tarafından atanan avukatlar tarafından temsil edildiler. Duruşmalar sırasında, Marat Sabirov'un savunma avukatı Gulnaz Nafieva, ceza davası başlatıldığında müvekkilinin zaten ülke dışında olduğu konusunda ısrar etti.

 Müfettişler, Üç Kaçağın BAE'ye Kaçtığına İnanıyor

Business Online tarafından daha önce yayınlanan bir makaleye göre, müfettişler üç kaçağın Beyaz Rusya üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçtığına inanıyor. Ancak Finiko davasına aşina olan bazı kaynaklar, Doronin'in sağ kolu olarak kabul edilen Zygmuntovich'in aslında Rusya destekli ayrılıkçı Gürcistan Cumhuriyeti Abhazya'da saklandığını iddia ediyor. Tataristanlı İşadamı Eric Gafarov'un Finiko kurucu ortaklarının şu anda Türkiye'de olduğunu söylediği aktarıldı. Rusya'nın son yıllardaki en büyük finansal piramitlerinden biri olan kripto para dolandırıcılığının resmi olarak kaydedilen kayıplarının toplamı 1 milyar Rubleyi aştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ