Üst düzey bir yasa koyucu, Rus yetkililerin Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasaklayıp yasaklamamayı veya yasallaştırmayı tartıştığını açıkladı.

Rus Makamları Kripto Para Birimlerini Yasaklama veya Yasallaştırma Konusunda Tartısıyorlar

Üst düzey bir yasa koyucu, Rus yetkililerin Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasaklayıp yasaklamamayı veya yasallaştırmayı tartıştığını açıkladı. Anatoly Aksakov yerel basına, yetkililerin gelecek yıl kripto konusunda hangi yöne gidileceğine karar vereceklerini söyledi. Bununla birlikte, diğer raporlar, Rusya Merkez Bankası'nın kripto para birimlerini tamamen yasaklamak için paydaşlar ve finansal yetkililerle birlikte çalıştığını belirtti. Ülkelerdeki düzenleyiciler ve kanun koyucular aktif olarak kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyorlar.

Bitcoin, Ödemeler İçin Rusya'da Kullanılamaz

Bu, Rus yetkililerin dijital para birimi endüstrisine ilk kez karışık sinyaller göndermesi değil. Açıklığa kavuşturduğu tek şey, Bitcoin'in ülkede ödemeler için kullanılamayacağı. Kamu görevlilerinin varlıklarını açıklamasını gerektirse de, vatandaşların kripto para satın almasını veya elinde tutmasını engellemedi. Etkili Devlet Duması'nın Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Aksakov, yerel basına, hükümetin tamamen zıt iki yaklaşımı düşündüğünü söyledi: genel bir yasak veya kripto borsalarının yasallaştırılması. Yakın tarihli bir basın toplantısında konuşan milletvekili, hükümetin bir an önce karar vermesi gerektiğini belirtti. Bunun 2022'nin başlarında olabileceğine inanıyor.

Federal Vergi Servisi, Kripto Borsalarına Vergi Uygulayabilir

Interfax tarafından hazırlanan bir rapora göre, milletvekili, “Kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması konusunda, satın alma veya sahip olma gibi çok sert bir yaklaşım var. Ayrıca uygun kripto borsalarının olması gereken, her şeyin yasallaştırıldığı, şeffaf olduğu ve düzenleyici kurumlar tarafından anlaşılabilir olduğu bir yaklaşım var.” Aksakov, Federal Vergi Servisi'nin kripto borsalarına vergi koymasının daha iyi olacağına inanıyor ve bu varlıkların yasallaştırılmasından yana olduğunu ima ediyor. Ancak, milletvekilinin hükümetin hangi yaklaşımı seçeceğini tarttığını iddia ettiği aynı gün Reuters, Rusya Merkez Bankası'nın çoktan kararını verdiğini ve Bitcoin'in yasaklanmasını istediğini bildirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ