Rusya Devlet Dumasının uzun süredir üyesi olan bir kişi, merkez bankasının dijital varlıklara yaklaşımını eleştirdi.

Rus Merkez Bankasına Bitcoin ve Kripto Paralar Konusunda Eleştiri

Rusya Devlet Dumasının uzun süredir üyesi olan bir kişi, merkez bankasının dijital varlıklara yaklaşımını eleştirdi.

Bir Rus Devlet Duma üyesi, ülkedeki artan kripto talebini görmezden geldiği için merkez bankasının kripto para birimi endüstrisi üzerindeki sert duruşunu eleştirdi.

Kripto eleştirisinde neler var

Yakutsk'un Sibirya bölgesini temsil eden “A Just Russia” partisinin bir üyesi olan Fedot Tumusov, Devlet Dumasının Salı günü yaptığı genel kurul toplantısının ardından Rusya Merkez Bankası'nın kripto endüstrisini düzenleme yaklaşımını eleştirdi.

15 Haziran tarihli bir Telegram gönderisinde Tumusov, artan talep karşısında Rus sakinlerinin Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri satın almalarına olanak tanıyan bir ekosistem yaratma ihtiyacının altını çizdi. Yetkili, Rusya'nın bu yılın başlarında kripto yasasını uygulamasına rağmen, Rusya Merkez Bankası'nın ihmalkar davrandığını ve yerel bankalara kripto yatırım hizmetleri sunma yetkisi vermeyi reddettiğini savundu.

Tumusov, merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina'nın bankanın merkezi olmayan kripto para birimleriyle uğraşmak konusundaki isteksizliği hakkında açıkça konuştuğunu ve bunun yerine devlet kontrolündeki bir dijital rubleye odaklandığını söyledi. Tumusov “İsteksizlik olsun ya da olmasın, bu durumu değiştirmeyecek. Gerçekle mücadele etmek değil, ona uyum sağlamak, zamanın zorluklarına cevap vermek gerekiyor” dedi..

Net vergi yasaları olmalı

Milletvekili, dünyadaki birçok ülkenin endüstrinin gelişmesine izin veren net vergi yasaları ve politikaları sunduğunu kaydetti. Rusya'nın kripto ile başa çıkmak için sadece yasak olmayan yöntemlere ihtiyacı olduğunu belirtti:

“Kısa görüşlülük Rusya için maliyetli olabilir. Kripto para birimleri gerçektir. Ya kabul edeceğiz ya da kaybedeceğiz.”

Tumusov'un kriptoyla ilgili yorumları, özel banka Tinkoff gibi büyük Rus bankalarının Rusya Merkez Bankası'nın dijital varlıklar üzerindeki sert duruşu nedeniyle kripto hizmetleri sunamadıklarını doğrulayan raporların hemen ardından geldi. Bu arada, Sberbank ve VTB gibi devlet destekli ticari bankalar, Bitcoin'i çok riskli olduğu için sevmediklerini iddia ederek sektörü büyük ölçüde eleştiriyor.

Rus bankaları dijital varlıklara dalmakta tereddüt ederken, Binance gibi büyük kripto şirketleri ülkede bir varlık oluşturdu. Kripto istihbarat şirketi Chainalysis'in Haziran ayı raporuna göre Rusya, 2020'de tahmini gerçekleşen Bitcoin kazanımlarına göre Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya ve Birleşik Krallık'tan sonra dünyanın en büyük beşinci ülkesi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ