Rus milyarder kripto para madenciliği için enerji santralleri satın aldı

Çin deki düşük fiyatlı enerjiden dolayı uzun zamandır kripto para madenciliğin kalbi olarak anılmaktaydı. Ve birçok büyük madencilik operasyonu büyük enerji tesislerinin yanına kurulmuştu.

Görünen o ki bu durum yatırımcıların kripto para madencilik faaliyetlerine ev sahipliği yapmak için satın aldıkları enerji santrallerinin bolca bulunduğu Rusya'ya doğru yayılıyor gibi görünüyor.

RT'ye göre, Rus işadamı Aleksey Kolesnik, gelecekte kripto para madenciliği operasyonları için iki enerji santrali satın almasını doğruladı.

Perm ve Udmurtia merkezli iki enerji santrali, Moskova'nın yaklaşık 1.200 km doğusunda, bir veri merkezi ve madencilik işletmesi olarak yenileniyor.

Kolesnik, iki enerji santrali için yaklaşık 3 milyon dolar ödedi; ancak madencilik faaliyetlerinin ne zaman olacağı tam olarak belirli değil.

Projenin güvenilirliği ve geleceği, ülkedeki kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini değiştiren Rus hükümetinin elinde.

Geçtiğimiz hafta sonu yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya'nın Maliye Bakanlığının borsalarda kripto para birimleri ticaretini yasallaştırma tasarısı taslağı hazırladığı bildirildi.

Bu aynı zamanda Başkan Vladimir Putin'in BRICS ve EEU üyeleri tarafından kabul edilmesi amaçlanan çok uluslu bir kripto para oluşturulmasını önermesinin ardından gerçekleşti bu olumlu haberler gerçekleşti.

Ülkede kripto paraların yasaklanmaması kullanıcılar ve madenciler tarafından olumlu bir hareket oldu fakat Rusya ilerleyen günlerde ki verilen tarih Temmuz 2018 olarak görülmekte. Kripto para borsalarını vergilendirmeyi düşünmekte.

Sanırım ülkeler birbirlerini izleyerek aynı şekilde kripto paraları vergilendirerek yeni bir gelir kapısı oluşturma peşinde olacaklar. Çünkü şuan yeterli regülasyonlar uygunlanmadığı için herkes kripto paralara hücum etmiş durumda.

Rusya, geçtiğimiz sene boyunca ülkede kripto para kullanımının resmi bir şekilde düzenlenmesi için harekete geçtikten sonra zamanını kesinlikle boşa harcamadı.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ