Rus milyarder Vladimir Potanin, palladium tarafından desteklenen bir kripto para birimi oluşturmayı planlıyor.

Rus Milyarder Viladimir Potanin, Palladium Destekli Kripto Para Birimi Oluşturmayı Planlıyor

Bloomberg 27 Mart'ta yayınladığı habere göre, Rus milyarder Vladimir Potanin, palladium tarafından desteklenen bir kripto para birimi oluşturmayı planlıyor.

Rus nikel ve paladyum madenciliği ve eritme şirketi MMC Norilsk Nickel PJSC'nin (Nornickel) CEO'su olan Potanin, İsviçre merkezli bir palladium fonu aracılığıyla paladyum ticareti için kripto para birimi kurmayı planlıyor ve birkaç dijital platform başlatmak istiyor.

Bloomberg'e göre, platform daha akıcı işlemlere olanak sağlayacak. Şu anda, bir alıcı, bir satın alma işleminde tüm sözleşmeli hacime ihtiyaç duymadıklarını keşfederse, ya tedarikçi ile pazarlık etmeli ya da bir alıcı bulana kadar fazla arzın üzerine oturmalıdır.

Nornickel, Rusya'nın merkez bankasının daha geniş ekonomiyi etkilemeden tek bir şirkette Blockchain tipi sistemleri düzenlemeyi test etmesine izin verecek şekilde iç işlemler için dijital bir platform geliştiriyor. Bununla birlikte, söz konusu dijital platformun başlatılması yasama düzeyinde onay almak zorundadır. Rusya platformun başlatılmasına onay vermezse Potanin diğer yargı alanlarında iddialı bir şekilde ilerleyecektir.

Palladium'un dişçilik, elektronik, mücevher, katalitik ve fotoğrafçılık gibi çeşitli endüstrilerde çeşitli kullanımları vardır.

Geçtiğimiz Ekim ayında, bir başka Rus maden devi olan Alrosa, endüstri devi De Beers tarafından oluşturulan bir elmas tedarik zinciri Blockchain platformu olan “Tracr” pilotuna katıldı. Tracr, pırlanta değer zincirinde madenden perakendeye kadar şeffaflığı ve tüketici güvenini artırmayı hedefliyor. Sistem her bir elmas için temel özellikleri ve işlemleri kaydeden bir dijital sertifika oluşturarak çalışır.

Mart ayının başlarında, Blockchain güven şirketi Paxos, dijital tokeninin gold tarafından destekleneceğini ve bu yıl içerisinde piyasaya sürüleceğini belirtti. Paxos CEO'su Chad Cascarilla, şirketin “emtia alabilme kavramı konusunda heyecanlı olduğunu ve değerli metallerin gerçekten belirgin olanları olduğunu ve altınların en belirgin ve belirleyici olduğunu” belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ