Süper bilgisayarla BTC Madenciliği yapmak isterken yakalandılar

Interfax, Rusya Federal Nükleer Merkezi'ndeki birkaç mühendis, Rusya'nın en büyük süper bilgisayarlarından biri ile Bitcoin (BTC) madenciliği yapmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle 9 Şubat Cuma günü tutuklandı.

Sarov’da bulunan ilk nükleer bombanın Sovyetler Birliği döneminde üretildiği yer olan Federal Nükleer Merkezi, yaklaşık 20.000 kişiye istihdam sağlıyor. Sarov, izin alınmadan yurtdışından ve Rusya'dan ziyaretçilere halen kapalı ve sınır tel örgüler ve askeri devriyelerle korunan bir araştırma geliştirme merkezi olarak biliniyor.

Araştırma enstitüsü basın servislerinin başında bulunan Tatiana Zalesskaya Interfax'a, "mühendislere  bir ceza davası” açıldığını söyledi. Zalesskaya, "Madencilik de dahil olmak üzere Araştırma merkezimizin bilgisayarlarını  özel amaçlı olarak kullanma girişiminde bulunan mühendisler ceza gerektiren bir faaliyette bulundular. Merkez bu duruma kayıtsız kalamazdı"

Süper bilgisayarla Bitcoin madenciliği

Merkezin süper bilgisayarı, 1 petaflop - saniyede 1.000 trln hesaplama kapasitesine sahip. Güvenlik nedenleriyle internete bağlı olmayan süper bilgisayarı mühendisler Bitcoin madenciliği için çevrimiçi hale getirmeye çalışırken güvenlik departmanı mühendisleri durdurup tutukladı.

Bitcoin'i Rusya'da yasalaştırması beklenen mevzuat çalışmaları devam ediyor, ancak madenciliğin belki de merkezi bir otoriteye bağlı olması gerektiği konusunda madenciliğin nasıl düzenleneceği ile ilgili ayrıntılar ise henüz belli değil. Ocak ayı ortasında Cointelegraph, Rus işadamı Aleksey Kolesnik'in gelecekteki kripto para maden işletmeciliği için iki enerji santrali satın aldığını bildirdi.

Mühendisler ilk değil

Bu hafta tutuklanan mühendisler, eski Sovyet askeri alanlarını madencilik için kullanmayı düşünen ilk kişiler değildi. Ice Rock Madencilik şirketi, Kazakistan'ın Almati kentindeki bir mağarada bulunan eski bir Sovyet sığınağında madencilik faaliyetleri düzenlemeyi planlandığı da biliniyor.Şirket, yer altı sığınağının doğal olarak soğuk ortamını  ve bir hidroelektrik santralinin yakınında olmasının  madencilik için ideal bir maliyet oluşturacağını düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ