Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal hareketini başlatmasının ardından yaptırımlara maruz kalan Rus oligarklar ister istemez bir çıkış yolu aramaya koyuldular.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal hareketini başlatmasının ardından yaptırımlara maruz kalan Rus oligarklar ister istemez bir çıkış yolu aramaya koyuldular. Bu bağlamda ilk yaptıkları hamle servetlerini kripto paralara aktarmak oldu. Güvenli bir liman arayışına giren Rus oligarklar Birleşik Arap Emirliklerine sığındılar.

Birleşik Arap Emirliklerine sığınmalarının özel bir nedeni var. Rus Oligarklar son zamanlarda kripto varlıklarını nakde geçiriyorlar ve ayrıca gayrimenkul alıyorlar. Bu hamleyi değerlendirdiğimi<de Rus oligarkların özellikle ABD’nin başını çektiği batılı ülkelerin yaptırımları karşısında bir çıkış yolu buldukları görülüyor.

Kripto para borsalarının yöneticileri ve finansal kaynaklar konuyla ilgili bir açıklama yaparak zengin Rusların güvenli bir sığınak aradığı için Birleşik Arap Emirlikleri’ne yöneldiklerini vurguladılar.

Özellikle Dubai’de mülk satın alan oligarklar burayı çatışmada nispeten taraşız kaldıkları için tercih ediyorlar. Dubai’de iş kuran Rusların şu anda kendileri ve aileleri için vize alma hakkı bulunuyor. Vize kuruluşlarından yapılan açıklama da başvuruların artığı vurgulanıyor.

Son olarak milyarlarca dolarlık Bitcoin’in nakite çevrilmesi için çok sayıda soru aldıklarını belirten bir kripto firması rakamların 20 milyar doları aşabileceğini vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ