Küresel salgının ortasında, Rus vatandaşları geçen ay boyunca ATM ve bankalardan bir trilyon ruble çıkrarak nakit stoğu yapıyorlar.

Ruslar Koronavirüsü Korkusu Nedeniyle Nakit Stoğu Yapıyor

Küresel salgının ortasında, Rus vatandaşları geçen ay boyunca ATM ve bankalardan bir trilyon ruble çıkrarak nakit stoğu yapıyorlar.

Bloomberg raporna göre, Mart ayında Rusya'da Mart ayına kadar ATM'lerden ve bankalardan bir trilyon ruble (13.6 milyar $) çıkarıldı, bu da 2019'un hepsinden daha fazla. Moskova'daki Raiffeisen bankasında bir analist olan Denis Poryvay, insanların bankalar karantina sırasında kullanılamayacaktı ve insanlar yiyecek istifleme ile aynı sebepten dolayı para çekti. COVID 19'un yeni enfeksiyon sayısı her gün katlanarak artmaktadır.

Putin banka mevduatları vergisini açıkladıktan sonra para çekme artışı görüldü

Günlük para çekme işlemlerindeki artış, Başkan Vladimir Putin'in ülkedeki küresel salgının üstesinden gelmek için alınan önlemlerin ayrıntılarını veren düzenli televizyon bilgilendirme toplantılarına denk geldi. Cumhurbaşkanı 1 milyon rubleden fazla banka mevduatı vergisini açıkladıktan sonra nakit çekilmesinde önemli bir artış görüldü ve Cumhurbaşkanı öz izolasyon tedbirlerini genişlettikten sonra daha fazla nakit birikimi görüldü. Amerika Birleşik Devletleri, küresel salgının ortasında nakit çekilmesinde de artışa tanık oldu. Mart ayı sonunda ABD dolaşımdaki para birimi, “Y2K böceği” etrafındaki panikten bu yana en büyük yüzde artışını gördü.

Rusya, koronavirüs vakalarının günlük olarak arttığını kaydetti

Moscow Times'a göre, ülke 19 Nisan'da 6.000'den fazla yeni vakanın en yüksek günlük artışını bildirdiği için ülkelerdeki COVID 19 vakaları katlanarak artıyor. Şimdiye kadar ülkede 405 ölümle 47.121 vaka bildirildi. Bazı uzmanlar, pandeminin fiziksel paradan dijital ödeme araçlarına geçilmesi konusunu vurguladığını, çünkü fiziksel nakit insanlar arasında virüs ve bakterileri yayabildiğini savundu.

 Şu anda, dünya genelinde 2.421.036'dan fazla insan COVID 19'a yakalandı ve bu virüs nedeniyle 165.902'den fazla insan hayatını kaybetti. Yeni enfeksiyon vakalarının sayısı hala katlanarak artmaktadır. Dünyada 2 milyardan fazla insan bir tür kilit altında. Son zamanlarda, ABD Başkanı Donald Trump bir pandeminin ortasında Dünya Sağlık Örgütü'ne fonları askıya aldığını duyurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ