Rusya'nın en büyük şehirlerinden bazılarındaki anaokulları, alışveriş merkezleri ve mahkemeler, ülke anonim bomba tehditlerine maruz kaldığı için son birkaç hafta içinde birçok kez tahliye edildi.

Rusya 120 Bitcoin Hırsızlığı Nedeniyle Sıkıntılı Günler Geçiriyor

Gulf News'e göre bomba tehditleri, Rus iş adamı Konstantin Malofeyev'den kaynaklanıyor.

Habere göre St. Petersburg mahkemelerinin basın servisi Darya Lebedeva, bomba tehditlerinde hastanelerin ve süpermarketlerin hedef alınacağını iddia ediyor. E-postalar yoluyla yapılan anonim tehditler yetkilileri haftalar boyunca tahmini 770.000 kişiyi tahliye etmeye zorladı.

Haber organı toplamda 8.000 binanın hedeflendiğini ve Moskova'daki 15 mahkemenin Malofeyev'i hedef alan tehditler nedeniyle tahliye edildiğini iddia ediyor. Konuyla ilgili olarak, WEX borsasından çalındığı iddia edilen 120 BTC'nin geri gönderilmesi talep ediliyor.

BTC-e 2017'de, borsada sözde operatör Alexander Vinnik'in tutuklandığı sırada çöküşe geçti. WEX kısa bir süre sonra borsada bir sıçrama olarak ortaya çıktı, ancak geçen yılın sonlarında tamamen kapanmadan önce resmi alan adlarını kaybetti.

Bu yılın başlarında yayınlanan bir BBC raporu, Rusya Federal Güvenlik Servisi'ni (FSB) WEX'ten 450 milyon dolarlık kripto para biriminin kaybolmasıyla ilişkilendirdi. BBC’nin raporu Malofeyev’i ABD yaptırımları altında Kremlin yanlısı bir Rus milyarderi olarak nitelendirdi.

Potansiyel Ukrayna Katılımı

Malofeyev bir yatırım fonunun kurucusudur ve Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı savaşçıları finanse ettiği gerekçesiyle ABD ve AB'nin yaptırımlar listesinde yer almakta. Şu anda yok olan kripto para borsasına veya herhangi bir BTC hırsızlığına karıştığı iddiasını reddediyor.

Ancak BBC’nin soruşturması sırasında ayrıntılı soruları yanıtlamayı reddetti. Basında yer alan haberlere göre bu yılın başlarında Moskova'nın 50.000 kişinin tahliyesine yol açan bomba tehditleriyle uğraştığını bildirdi.

 O zamanlar, Rusya'ya isabet eden mevcut bomba tehditlerinde olduğu gibi, gerçek bir patlayıcı bulunamadı. Bazı Rus medyaları Ukrayna'yı Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden sonra her iki ülkenin de savaş tehdidine karşı bomba tehdidinde bulunmakla suçladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ