Rus yetkililer, çalıntı kredi kartı bilgileri için çevrimiçi pazar yerlerini hedefleyen başka bir darknet web sitesi grubunu daha çökertti.

Rus yetkililer, çalıntı kredi kartı bilgileri için çevrimiçi pazar yerlerini hedefleyen başka bir darknet web sitesi grubunu daha çökertti. En son kampanyada, birlikte 263 milyon dolarlık kripto para birimi geliri sağlayan üç pazar yeri kapatıldı. İngiltere blok zinciri analiz firması Elliptic tarafından hazırlanan bir rapora göre, Rusya İçişleri Bakanlığı üç pazar yerini (Trump's Dumps, UAS Store ve Ferum Shop) ve çevrimiçi çalıntı kart forumu Sky-Fraud'u devirdi.

Darknet Web Siteleri Yetkililer İçin Sorun Olmaya Devam Ediyor

Elliptic, ele geçirilmeden önce dünyanın en büyük çalıntı kredi kartı pazarı olduğunu ortaya koymasıyla, Ferum Shop yetkililerin başlıca hedefiydi. Pazar yerleri, çevrimiçi yeraltı suçlarının en eski kusurlarından biri olan taraklamanın ihtiyaçlarını karşılar. Bilgisayar korsanlarının çevrimiçi perakendeciler, bankalar ve diğer yollar aracılığıyla yüz milyonlarca kurbandan ödeme kartı ayrıntılarını çaldığı yer burasıdır. Daha sonra, müşterilerin bunları nakit olarak sattıkları pahalı ürünler veya hediye kartları satın almak için kullandıkları dark web pazarlarında satıyorlar.

 

Baskı, Rus Federal Güvenlik Servisi'nin REvil'i Basmasından Sadece Haftalar Sonra Geldi

Yetkililer, Sky-Fraud'un bir pazar yeri olmadığını, bilgisayar korsanlarının ve müşterilerinin iletişim kurduğu ve kara para aklama ipuçlarını paylaştığı bir forum olduğunu söyledi. Rus yetkililer siteye el koyduğunda, kaynak koduna “Sırada hanginiz var?” diye çevrilen bir emoji bıraktılar. Mesaj, ele geçirildiği sırada dünyanın en büyük taraklama pazarı olan ve dijital para birimlerinde 372 milyon dolar kazanan UniCC'ye bırakılan mesaja benziyordu. En son baskı, Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) dünyanın en yıkıcı fidye yazılımı çetelerinden biri olan REvil'i basmasından sadece haftalar sonra geldi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ