Kripto para birimi kullanımıyla ilgili halihazırda kabul edilen tasarıda yeni önerilen değişiklikler, özellikle dijital varlık madenciliği konusunda daha da fazla tartışma ve kafa karışıklığı getiriyor.

Rusya Bitcoin Madenciliğini Yasallaştırabilir Ama Bir Engel Var

Kripto para birimi kullanımıyla ilgili halihazırda kabul edilen tasarıda yeni önerilen değişiklikler, özellikle dijital varlık madenciliği konusunda daha da fazla tartışma ve kafa karışıklığı getiriyor.

Rusya'nın Dijital Finansal Varlık Üzerine (DFA) mevzuatı, ülkeyi kripto para birimi kullanımına tam ölçekli bir yasak getirmeye itebilecek, miras, iflas ve icra işlemleri olmak üzere üç istisna dışında bir dizi önerilen değişikliği aldı.

Dünyanın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi, kripto para birimi düzenlemelerine yönelik yaklaşımında, en azından söylemek gerekirse, oldukça kararsız kaldı. Ülke, tamamen farklı birkaç uygulamayı değerlendirdikten sonra Temmuz ayında DFA tasarısını başarıyla geçti.

Böylesine katı bir teklif, Bitcoin sahiplerinin yedi yıla kadar hapsedilmesini ve onları pahalı cezalara maruz bırakılmasını öngörüyordu. Bununla birlikte, bir uzman dijital para birimine sahip oldukları için insanları hapse atmanın çok aşırı olarak algılanabileceğini iddia ederek buna karşı çıktı.

Rusya Maliye Bakanlığı'nın Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklar için kripto para madenciliğini yasallaştıran yeni değişiklikler önerdiği yazıyor. Bununla birlikte, madenciler, kazılan kripto para biriminde ödendikleri için ödüllerini alamayacaklardı.

Başka bir deyişle, kripto para birimi madenciliği yasal olacaktır, ancak kazanılan ödüllerin BTC veya ETH'de kullanılması yasalara aykırı olacaktır.

Moskova Dijital Okulu CEO'su Dmitry Zakharov, yeni tekliflerin daha fazla açıklama gerektirdiğine inanıyor. "Nasıl ücret alabilecekleri net olmadığı için, ifade madenciler için iyiye işaret değil," yorumunu yaptı.

Cambridge Üniversitesi'nin Bitcoin Madencilik Haritası izleme aracından alınan verilere göre, Rusya'nın şu anda küresel Bitcoin hash gücünün yaklaşık % 7'sinden sorumlu olduğunu belirtmek gerekiyorr. Madenciler BTC ödüllerini gerçekten kullanamazlarsa, bu süreçte önemli bir değişikliğe yol açabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ