Rus yetkililer, yerel bir medya kuruluşunun raporuna göre, hükümete kripto varlıklarına el koyma yetkisi verecek yeni bir dizi değişiklik geliştirmeyi hedefliyor.

Rusya Bitcoin ve Kripto Para Alanına Yönelik Yeni Yaklaşımlar Geliştiriyor

Rus yetkililer, yerel bir medya kuruluşunun raporuna göre, hükümete kripto varlıklarına el koyma yetkisi verecek yeni bir dizi değişiklik geliştirmeyi hedefliyor. Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, yeni tasarının esasen yasadışı faaliyetlerde kullanılan kripto para birimlerini hedefleyeceğini iddia etti.

Dün 7 Temmuz'da bir konferansta konuşan Krasnov, kripto varlıklarının giderek yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirildiğini iddia etti. Bitcoin gibi büyük kripto para birimlerinin rüşvet, çalınan fonları aklama ve diğer yasaklanmış eylemler gibi suçlar için kullanıldığını iddia etti.

Krasnov, Rus hükümetinin kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik son hamlelerinin oldukça sonuç verdiğini açıklarken, kriptonun ülke için hala bir meydan okuma olduğunu belirtti. Kripto para birimlerinin cezai kullanımı ülkemizde ciddi bir zorluk teşkil ediyor” dedi.

Krasnov ayrıca ekstra koruma sağlamak için daha geniş bir düzenleyici çerçevenin gerekli olduğunu vurguladı. “Bu, kısıtlayıcı önlemlerin uygulanmasına ve sanal varlıklara el konulmasına izin verecek” dedi.

Bununla birlikte, neredeyse tüm kripto para birimlerindeki sorun, bunların ele geçirilebilir olmamasıdır. Örneğin, Bitcoin söz konusu olduğunda, ona yalnızca özel anahtarları varsa erişilebilir. Bunun dışında bir cüzdan içerisinde Bitcoin'lere ulaşmanın bir yolu yoktur.

Bununla birlikte, Rus kıdemli avukat Nikita Soshnikov, yetkililerin rüşvet almaktan hapsedilen FSB memurlarından 0.1 ve 4.70235 Bitcoin ele geçirmeyi çoktan başardığını kaydetti. Bildirildiğine göre, yetkililerin Bitcoin'lerine devlet geliri olarak el konuldu.

Rusya, Kripto Para Birimlerini CBDC'sine Rakip Olarak Görüyor mu?

Bu yılın başlarında, Rusya'nın yıl sonuna kadar CBDC (dijital ruble) için dijital bir prototip yayınlamayı hedeflediği haberi çıktı. Birkaç hafta sonra Rusya, kripto işlemleri yasağını kaldırdı ve kripto varlıkların “sözleşmeye dayalı” bir ödeme aracı olarak kullanılabileceğini duyurdu.

Ancak, bu bir şekilde paradoksaldı. Çin'e bakıldığında, ülkenin kripto para birimlerini CBDC'sine rakip olarak algıladığı çok açık. Bu nedenle, bu potansiyel rakibi ortadan kaldırmak için güçlü bir baskı başlattı.

Geçen hafta, Rusya merkez bankası CBDC için en büyük on iki Rus bankasıyla bir deneme başlattı. Bu, Çin'in CBDC'si için yıl sonu son teslim tarihini karşılamada ısrarlı olduğunun bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte, ülke kripto para birimlerine yönelik düşmanlığı artırmaya başlarsa, Rusya'nın da CBDC rakiplerini ortadan kaldırmak istediği söylenebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ