Mayıs 2021’deki zirvenin ardından Çin’in Bitcoin madenciliğini yasakladığını açıklamasının ardından Bitcoin fiyatlarında düzeltme yaşanmıştı.

Mayıs 2021’deki zirvenin ardından Çin’in Bitcoin madenciliğini yasakladığını açıklamasının ardından Bitcoin fiyatlarında düzeltme yaşanmıştı. Bitcoin fiyatlarında son 3 aylık süreç içerisinde de şiddetli bir düşüş yaşanıyor. Son düzeltmede ise Rusya merkezli Bitcoin yasakları etkili oluyor. Rusya yönetimi Bitcoin madenciliği başta olmak üzere kripto paralar konusunda bir dizi yasak getirmeyi planlıyor.

Rusya hali hazırda Bitcoin madenciliği için önemli destinasyonlar arasında. Bu nedenle Bitcoin madenciliğinin yasaklanabilecek olması fiyatlarda dalgalanmalara neden oluyor.

Ancak Rusya’dan üst düzey bir bürokrat söz konusu yasakların hafifletilebileceği ve devlet kontrolü altında Bitcoin ve kripto para madenciliğinin yapılabileceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardında Bitcoin üzerinde oluşan satış baskısı bir nebze azalmışa benziyor.

Ancak Rusya’nın Bitcoin madenciliğini yasaklayabileceği haberleri Rusya merkezli Bitcoin madencilerini tedirgin ediyor. Çin yasaklarının ardından yaşanan madenci göçü Rusya ve Kazakistan kaynaklı belirsizliklerin etkisi ile devam edebilir.

Sonuç olarak Bitcoin ve kripto para madenciliğinin merkezi Doğu’dan Batı’ya kayıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ