2021’in en önemli gelişmelerinden birisi Çin’in Bitcoin ve kripto paraları yasaklaması oldu.

2021’in en önemli gelişmelerinden birisi Çin’in Bitcoin ve kripto paraları yasaklaması oldu. İlk önce Bitcoin madenciliği konusunu kripto para yasaklarından ayrı tutan Çin, sonrasında yasakların çerçevesini genişletti ve ülkede Bitcoin madenciliği de yasakladı.

Çin yasağının ardından Bitcoin madenciliğinin küresel dağılımında ciddi bir değişim yaşandı. 2019 yılında Bitcoin madenciliği %70’in üzerinde Çin’de yoğunlaşırken 2021’in sonunda bu oran sıfırlandı. ABD’de ise Bitcoin madenciliğinde lider konuma yükseldi. Halihazırda ABD, Bitcoin madenciliğine %35 oranda hakim durumda.

 İkinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla Kazakistan ve Rusya yer alıyor. Ancak son dönemde yaşanan Kazakistan olayları ülkedeki madencileri ürküttü. Kazakistanlı bazı madenciler ülkeyi terk edebilir.

Şu sıralar ise Rusya merkezli Çin benzeri bir yasaklama endişesi söz konusu. Rusya Merkez Bankası tarafınca hazırlatılan rapor Rusya genelinde Bitcoin ve kripto paraları yasaklamayı öneriyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından hazırlanan rapor çerçevesinde kripto paralar yasaklanırsa 2022’de de Bitcoin madencilik göçü devam edebilir.

Sonuç olarak Bitcoin madenciliğinin merkezi Doğu’dan Batı’ya doğru kayıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ