Başkanın eylemleri, ülkenin liderleri ve düzenleyicileri tarafından konuyla ilgili farklı görüşleri takip ediyor.

Başkanın eylemleri, ülkenin liderleri ve düzenleyicileri tarafından konuyla ilgili farklı görüşleri takip ediyor. Yasağa rağmen Putin daha önce Bitcoin madenciliğine destek göstermişti.

Cuma günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın herhangi bir yerinde ödemeler için dijital para birimlerinin kullanılmaması gerektiğini belirten tasarıyı onayladı. Karar, federal yöneticiler ve Rusya'nın Apeks Bankası arasında ülkenin kripto para birimleri konusundaki duruşu üzerine uzun süren tartışmaların ardından geldi.

Ocak ayında, Rusya merkez bankası ödemeler, ticaret veya yatırım amaçlı kripto faaliyetlerine tam bir yasak önerdi. Ancak yeni yasa, Rusya Merkez Bankası'nın niyetlerini tam olarak yansıtmıyor. Apex Bankasının teklifinden bir ay sonra, Rusya maliye bakanlığı farklı bir teklif sundu.

Maliye Bakanlığı, Rusya'nın kripto yatırımlarına izin vermesini önerdi. Kripto yatırımları, Bitcoin, Ethereum ve diğer dijital varlıklara sahip olmayı içerir. Ancak finansal işlemleri halletmek için kripto kullanımını yasaklamalıdır. Başkan Putin tarafından imzalanan yasaya göre, hükümet bu bakanlığın kripto teklifini takip etmiş gibi görünüyordu.

Yeni tasarının bir kopyası Rus parlamentosunun web sitesinde mevcut. Belgenin Rusça yazılmış bir Google çevirisi, “Mallar, verilen hizmetler ve yapılan işler veya başka herhangi bir tazminat için kripto paraların kullanılmasına ilişkin bir yasak var. Geçici veya kalıcı olarak, yeni federal yasalar tarafından geçersiz kılınmadıkça doğru kalır. ”

Birçok ekonomik analist, Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından ABD ve Avrupa Birliği'nden (AB) ekonomik yaptırımlarla vurulan Rusya'nın hamlelerine odaklandı. Coinbase ve Binance gibi birçok kripto firması, ABD ve AB yaptırımlarına uygun olarak Rusları platformlarından kısıtladı.

Çeşitli Rus düzenleyicileri ve merkez bankaları, ülkedeki kripto faaliyetleri hakkında farklı görüşlere sahip. Örneğin, merkez bankası kripto ile ilgili faaliyetlerin tamamen yasaklanmasını önerdi. Ancak maliye bakanlığı bu fikre katılmadı. Bunun yerine, hükümetin kripto teknolojisinin gelişimini desteklemesi gerektiğini öne sürüyor.

Putin Bitcoin Madenciliğini Destekliyor

Putin'in bu yıl Ocak ayında Bitcoin madenciliği ile ilgili yorumları, ülkenin kripto faaliyetlerini tamamen yasaklamayabileceğini ima etti. O sırada Putin, Rusya'nın Bitcoin madenciliğine izin veren diğer birçok ülkeye göre avantajları olduğunu söyledi. Bahsettiği faydalardan bazıları, elektriğin bolluğu ve Bitcoin madenciliği operasyonlarını etkin bir şekilde yürütebilecek profesyonellerin mevcudiyetiydi.

Verilerimiz, Bitcoin'in haftayı 20.585$'da bitirdiğini gösteriyor. Bu fiyat geçen haftaya göre yüzde 5'lik bir düşüşü temsil ediyor. Ayrıca, Ethereum son yedi gün içinde değerinin yaklaşık yüzde 1'ini kaybetti. Şu anda 1.198 dolardan işlem görüyor.

Rusya'dan Ekonomik Yaptırımlara Çözüm

Birçok analist, Rusya'nın ekonomik yaptırımlardan kaçınmak için kriptoya dönebileceğini tahmin etti. Bunun yerine, Doğu Avrupa ülkesi ulusal para birimini güçlendirmeye ve dijital Rubleyi yaratmaya çalışıyor. Hükümet, ondan petrol satın alan ülkelerle ABD doları yerine Ruble cinsinden ödeme yapma olasılığını tartışıyor. Rusya'nın teklifini kabul eden ülkeler arasında Macaristan da var ancak Almanya henüz karar vermiş değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ