Rus parlamentosunun alt meclisi, ödemelerde dijital finansal varlıkların kullanımını yasaklayan bir yasayı kabul etti.

Rusya Devlet Duması, Dijital Finansal Varlıklarla Ödemeleri Yasaklayan Yasayı Kabul Etti

Rusya Parlamentosu Dijital Finansal Varlık Ödemelerini Önleyen Mevzuatı Onayladı

Rusya Federal Meclisi'nin alt meclisi olan Devlet Duması'ndaki çoğunluk, Rusya Federasyonu içinde dijital finansal varlıklar (DFA) kullanılarak mal ve hizmetler için ödeme yapılmasını yasaklayan bir yasa tasarısının kabul edilmesini destekledi.

Mevcut Rus mevzuatına göre DFA'lar, milletvekilleri kripto alanını daha kapsamlı bir şekilde düzenlemek için tasarlanmış "Dijital Para Birimi Üzerine" özel yasa tasarısını gözden geçirip kabul edene kadar kripto para birimleri için geçerli olabilecek tek yasal terimdir. Yasak ayrıca faydacı dijital hakları veya tokenleri de etkiliyor.

Tedbir, borsalar gibi platform operatörlerini dijital varlık ödemelerini kolaylaştıran DFA işlemlerini işlemeyi reddetmeye zorlayarak uygulanacak. Forklog, belgeden alıntı yaparak, token veren kuruluşlar ve yatırım platformu operatörleri, müşterilerinin onlarla işlem yaparken DFA kayıtlarını değiştirmesini imkansız hale getirmeli.

Bununla birlikte, kısıtlamalar, diğer federal yasalar tarafından düzenlenen hizmet belirteçleri ile yapılan bazı ödemeler için veya ilgili dijital hakkın edinilmesi için orijinal sözleşmede belirli işlemler öngörüldüğü takdirde geçerli olmayabilir.

Yeni mevzuat ayrıca DFA platform operatörlerini Rusya'nın ulusal ödeme sisteminin özneleri olarak sınıflandırıyor. Bu, Rusya Merkez Bankası ( CBR ) tarafından tutulan özel bir sicile eklenmeleri gerektiği anlamına gelir .

Kripto para birimlerinin nasıl tedavi edileceğine ilişkin görüşler Moskova'daki kurumlar arasında farklılık gösterse de, ruble ve onun dijital enkarnasyonunun Rusya Federasyonu'ndaki tek yasal ödeme aracı olarak kalması gerektiği konusunda genel bir fikir birliği var. Bununla birlikte, Rusya Merkez Bankası kısa süre önce uluslararası yerleşimler için kripto ödemelerinin yasallaştırılmasını destekleyebileceğinin sinyalini verdi .

Yetkililer, Haziran ayı ortasında Duma'ya sunulan yeni kabul edilen yasanın DFA'ları "para vekilleri" olarak kullanma risklerini ortadan kaldıracağını umuyorlar. Halen incelenmekte olan bir başka mevzuat parçası, dijital finansal varlıkların yasa dışı ihracı ve takası için idari sorumluluk getirmeyi amaçlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ