Rusya ekonomisine kripto para birimleri can verebilir

Rusya Başkanı Putin ve Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu'nun oturum aralarında, Rus işletmelerinde ve özellikle bankacılık sistemlerinde önümüzdeki yıllarda görebileceğimiz blok zincir teknolojisinin doğrudan uygulanmasını tartıştı.

Ethereum gibi sanal para birimlerinin ülkede uygulanması, daha hızlı ve daha güvenli çevrimiçi işlemlerle ekonomiyi geliştirme potansiyeline sahip olduğu aşikar. Buna ek olarak, Ethereum, ticaret anlaşmaları, döviz sözleşmeleri, sigorta sözleşmeleri ve mülk hakları da dahil olmak üzere, aracıları kaldırarak işletmeleri hızlandıracak akıllı sözleşmeler hizmeti sunmaktadır. Bu teknolojiye yatırım, kesinlikle bir ulus ekonomisine güçlü bir iyileşme sağlayabilir.

Ethereum Vakfı danışmanı Vlad Martynov şunları söyledi:

"Blockchain (Blok zinciri), iş modellerini değiştirebilir ve emanet ajanları ve katipler gibi aracıları ortadan kaldırabilir, eğer Rusya bunu ilk uygulayan ülke olursa Batı ülkeleri ile benzer avantajlar kazanır."

Rusya, petrol bağımlılığını azaltmak için Batı, Çin veya Japonya'nın diğer büyük güçleri tarafından iddia edilmemiş teknolojileri takip ediyor. 2007'de Rusya, büyük ölçekli bir nanoteknoloji firması olan Rosnano'yu kurdu ve yatırımlar yaptı. Bununla birlikte, umdukları atılımı sağlamadı ve yatırım yapabilecek ilgili projeleri bulamadı.

Bu nedenle Rusya, kripto para birimlerini kullanan ilk ülke olabilir. Rusya Bankası Genel Sekreter Yardımcısı Olga Skorobogatova konuyla ilgili şunları söyledi:

"Tüm ülkeler, ulusal kripto para birimleri geliştirmenin zamanı geldiğini kabul ediyor. Her ülke belirli zaman dilimlerine karar verecektir. Pilot projelerimizden sonra, ulusal para birimimiz için davamızda hangi sistemi kullanabileceğimizi anlayacağız."

Rusya, blok zinciri teknolojisini benimseyen ilk ülke olursa, tıpkı demiryolunun keşfi ile İngiltere'nin yaptığı gibi, ya da ABD'nin arabaların seri üretimiyle yaptığı gibi, dünyanın geri kalanında önemli bir ekonomik avantaj sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ