Enerji Bakan Yardımcısı, hükümeti kripto madenciliği konusundaki yasal belirsizliği çözmeye ve mümkün olan en kısa sürede yasal hale getirmeye çağırdı.

Enerji Bakan Yardımcısı, hükümeti kripto madenciliği konusundaki yasal belirsizliği çözmeye ve mümkün olan en kısa sürede yasal hale getirmeye çağırdı. Çağrı, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı için çoğu ekonomik güç tarafından uygulanan ağır yaptırımların ardından kurtuluş için kripto aradığı bir zamanda geldi.

Dünyanın üçüncü en büyük kripto para madenciliği ulusundan, faaliyeti mümkün olan en kısa sürede yasal olarak tanıması istendi. Rusya Enerji Bakanlığı, yasal belirsizliğin sektöre bir faydası olmadığına ve ülkenin sektörün yasallaştırılmasından büyük fayda sağlayacağına inanıyor.

Rusya, en son verilere göre küresel BTC hash oranının yaklaşık yüzde 11'ini oluşturan sırasıyla ABD ve Kazakistan'ın ardından bir Bitcoin madencilik merkezi olarak dünya çapında üçüncü sırada yer alıyor. Ancak, bu artış herhangi bir resmi düzenleme olmadan geldi ve son altı ayda, tıpkı Çin'in yaptığı gibi, endüstrinin tamamının yasaklanması yönünde çağrılar bile yapıldı.

Enerji Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, sektörün yasallaştırılması ve düzenlenmesinin Rusya'nın çıkarına olacağına inanıyor. Yerel haber ajansı TASS'a verdiği demeçte, Rusya'da kripto madenciliği ile ilgili mevcut yasal boşluğun zararlı olduğunu, özellikle de Rusların yasal belirsizlikten bağımsız olarak madenciliğe devam edeceklerini belirtti.

Yasal boşluk, bu alanı düzenlemeyi ve oyunun net kurallarını belirlemeyi zorlaştırıyor. Bu yasal boşluğun bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu faaliyetle bir şekilde geçinmek istiyorsak ve mevcut realitede başka seçeneğimiz yoksa, yasal düzenlemeye madencilik kavramını da ekleyerek yasal düzenleme yapmalıyız.

Ayrıca yetkili, sektörün düzenlenmesinin federal düzeyde değil bölgesel düzeyde yapılması gerektiğine inanıyor. Bu, yerel makamlara maden sahalarının belirlenmesi ve ruhsatlandırılması ve bu madencilere enerji dağıtımı sorumluluğu bırakacaktır.

Bir Rus Bakanlığının kripto madenciliğinin düzenlenmesini ilk kez savunması değil. Şubat ayında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, enerji üretiminde sürdürülebilir fazlalık olan belirli alanlarda madenciliğe izin verilmesini önerdi. Ayrıca madencilik merkezleri kurma maliyetlerinin düşürülmesini ve bu merkezlerde tüketilen elektrik maliyetlerinin düşürülmesini tavsiye etti.

Enerji Bakanlığı için son hareket, kripto madenciliğine yönelik tutumda kademeli bir değişikliğe işaret ediyor. Geçen yıl Ekim ayında Bakan Nikolay Shulginov, kripto madencilerinin elektrikleri için daha fazla ödeme yapmaları gerektiğini öne sürdü.

“Bu madenciler, aslında, bölgesel hükümet tarafından sübvanse edilen fiyat üzerinden haneler için elektriği iş amaçlı kullanıyor” dedi.

Rusya şimdi ekonomisini yavaş yavaş çökerten yaptırımlardan kaçınmak için kriptoya dönüyor. ABD, Avrupa Birliği, İngiltere, Kanada ve diğer büyük güçler, Ukrayna'yı işgal ettikten sonra Başkan Vladimir Putin'in hükümetine karşı döndü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ