Rus basınına göre, Rusya Merkez Bankası ve katılımcı ticari bankalar, dijital ruble ile çeşitli ödeme türlerini test etmek istiyor.

Rusya, Gayrimenkul Anlaşmaları İçin Dijital Ruble Ödemelerini Test Edecek

Rusya Merkez Bankası, Dijital Ruble Platformunda Akıllı Sözleşmeler Başlatacak

Rusya'nın merkez bankası, düzenleyiciden alıntı yaparak bu hafta açıkladığı günlük Izvestia'ya göre, önümüzdeki Nisan ayında dijital ruble ile akıllı sözleşmeler uygulamaya başlamayı planlıyor. O zamana kadar, ulusal itibari paranın yeni enkarnasyonu, otomatik ödemeler ve bireysel kullanıcılar ile işletmeler arasındaki gayrimenkul satın alma gibi diğer işlemler de dahil olmak üzere çeşitli senaryolarda test edilecek.

Rusya Merkez Bankası, Aralık 2021'de merkez bankası dijital para biriminin ( CBDC ) prototip platformunu tamamladı. Bu yılın Ocak ayında bir düzine Rus bankası pilot projeye katıldı. İlk aşamada, katılımcılar dijital ruble basıyor, bankalar ve vatandaşlar için cüzdanlar kuruyor ve aralarında transferler yapıyor. Pilot uygulamanın ikinci aşamasında akıllı sözleşmeler sunulacak.

Promsvyazbank (PSB) akıllı sözleşmelerin, üçüncü bir tarafı garantör olarak dahil etmeden sözleşme şartlarının yürütülmesini kolaylaştırdığını açıkladı. Para, dijital ruble platformunda akıllı bir sözleşme cüzdanında tutulur ve mülkiyet hakları devredilir aktarılmaz satıcının cüzdanına gönderilir. Rosbank, teknolojinin bir borç veren tarafından bir gayrimenkul alımının hedeflenen finansmanı için kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Vneshtorgbank (VTB), dijital ruble akıllı sözleşmelerinin büyük işletmelerin karmaşık işlemleri gerçekleştirmesine izin vereceğini makale için detaylandırdı. Pilot uygulamaya da katılan banka, Izvestia'ya dijital finansal varlıkların (DFA) satın alınmasını dijital ruble ile test etmeye Eylül ayında başlamayı planladığını söyledi.

DFA'lar, Rusya'daki kripto para birimlerini ve tokenleri tanımlayan mevcut yasal terimdir. Kripto varlıkları için düzenleyici çerçeveyi genişletmek için tasarlanan yeni bir “Dijital Para Birimi Üzerine” tasarısı bu sonbaharda Rus milletvekilleri tarafından gözden geçirilecek. Moskova'daki uzmanlar, Ukrayna'daki savaşı nedeniyle Rusya'ya uygulanan finansal ve teknolojik kısıtlamaların dijital ruble projesini de harekete geçirebileceğini söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ