Şifrelenmiş mesajlaşma devi Telegram, iki yıl süren bir savaştan sonra Rusya'daki engeli aştı. Muhalifler bunu ideolojik bir zafer olarak selamladılar.

Rusya, İki Yıl Aradan Sonra Şifreli Mesajlaşma Platformu Telegram

Şifrelenmiş mesajlaşma devi Telegram, iki yıl süren bir savaştan sonra Rusya'daki engeli aştı. Muhalifler bunu ideolojik bir zafer olarak selamladılar.

Rus yetkililer nihayet vatandaşlarının şifreli mesajlaşma platformu Telegram'a erişmesini engellemeye çalışmaktan vazgeçtiler. Bu hafta açıklanan açıklama, Rus medyası tarafından Başkan Vladimir Putin için nadir ve aşağılayıcı bir tırmanış olarak tasvir edildi. Rusya'nın iletişim gözlemcisi olarak KGB'yi başaran Roskomnadzor, uygulamanın kurucusu Pavel Durov'un platformdaki aşırılık yanlısı propagandayı yönetmeye ve kaldırmaya hazır olduğu için yasağın kaldırıldığını söyledi.

Telegram'ın engelini kaldırmak ideolojik bir zafer olarak selamlanıyor.

 Bir kripto tüccarı ve popüler siyasi blog StalinGulag'ın yazarı Alexander Gorbunov, şifreli mesajlaşma platformunun engellemesini ideolojik bir zafer olarak selamladı. Rus hükümetinin bir toplu gözetim sistemine sahip olduğu bilinmektedir. 2018'in başlarında, Moskova mahkemesi, kurucusu Pavel Durov'un yetkililerle işbirliği yapmayı ve kullanıcıların verilerine erişmesini sağlayacak şifreleme anahtarlarını paylaşmayı reddetmesinin ardından Telegram'a yasak koydu. Ancak Ruslar, Telegram'ın desteklediği yasağı aşmak ve platforma erişmek için bir yol buldular. Telegram, aşırılık yanlısı ve propagandayı platformdan kaldırmak için yeterli önlem almamakla suçlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ