Rusya'daki Telegram'ı engellemek için yıllarca süren başarısız çabaların ardından, ülkenin hükümeti şimdi koronavirüs salgını nedeniyle yasağı kaldırmayı düşünüyor.

Rusya, Korona Virüsü Salgını Nedeniyle Telegram Yasağını Kaldırabilir

Rusya'daki Telegram'ı engellemek için yıllarca süren başarısız çabaların ardından, ülkenin hükümeti şimdi koronavirüs salgını nedeniyle yasağı kaldırmayı düşünüyor.

Rus haber ajansı Kommersant'ın 22 Nisan tarihli raporuna göre, Devlet Duması'ndaki iki milletvekili, Telegram'ın Rusya'daki şifreli mesajlaşma uygulamasının yasaklanmasına son verilmesi için bir yasa tasarısı hazırladı.

Tasarıda, Devlet Duması milletvekillerinin Telegram'ın COVID-19 salgını hafifletmek için alınacak önlemler konusunda farkındalığı artırmak için devlet yetkilileri tarafından kullanılan bir “resmi hizmet” haline geldiği bildirildi.

Yetkililer, Moskova'daki yerel koronavirüs durum odalarının, habercinin 2018'den bu yana resmi olarak yasaklanmasına rağmen, Telegram aracılığıyla ölümcül virüs hakkında önemli bilgileri yaydığını açıkladı.

Tasarıda, Rusya'da Telegram'ı yasaklamak için yapılan birçok başarısız girişimin hükümetin kötü görünmesine neden olduğu bildiriliyor. Kommersant tarafından bildirildiği üzere, yasa tasarısı şöyle:

“Çoğu durumda, Telegram engelsiz Rus kullanıcılar için çalışıyor. Yasağı kolayca atlamanızı sağlayan çok sayıda ücretsiz hizmet var. Bu nedenle, habercinin daha fazla bildirim yasağı, Telegram'ın gelişimine değil, Devlet otoritesinin prestijine zarar veriyor. ”

Milletvekillerinin tasarıyı Rusya'nın yeni başbakanı Mikhail Mishustin'e ve ülkenin Dijital Kalkınma, İletişim ve Kitle İletişim Bakanlığı'na gönderdiği bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ