Russia Today raporuna göre, Rus hükümeti kripto para birimlerini düzenleyen yasalar için bir çerçeve benimsedi.

Russia Today raporuna göre, Rus hükümeti kripto para birimlerini düzenleyen yasalar için bir çerçeve benimsedi. Yeni politikanın belirtilen bir amacı, bu dijital para birimlerini Rusya'nın finansal sistemine entegre ederken, özel yatırımcıların haklarını güvence altına almak ve dijital varlıkların suçu finanse etmek için kullanılmasını önlemektir. Daha önce, Rusya Merkez Bankası kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını teklif etmişti.

Plan, Kripto Değişim Mekanizmalarının Ve Platformlarının Ağır Şekilde Düzenlenmesini Öngörüyor

“Hükümet, Rusya'daki dijital para birimlerinin geleceğini belirledi. Moskova'nın resmi basın servisi Salı günü yaptığı açıklamada, devlet, bu tür finansal varlıkların dolaşımını, özel yatırımcıların haklarını korumaya vurgu yaparak, profesyonel piyasanın tüm katılımcıları için katı yükümlülüklerle düzenleyecektir," dedi. Açıklamaya göre, tüm düzenleyici mekanizmalar yerinde olduğunda, kripto para birimleri mevcut finansal sisteme etkin bir şekilde entegre edilecek. Yeni düzenlemeler, yatırımcıları “nitelikli” ve “niteliksiz” olarak ikiye ayıracak.

Rus Hükümeti, Kripto Para Birimlerinin Anonimlik Yönünü Ortadan Kaldırmayı Hedefliyor

Yeni düzenlemeler, dijital para birimlerinin ana avantajlarından birini  anonimliği  ortadan kaldırmak için ayarlandı, çünkü bunlarda yatırım yapan kişilerin kendilerini doğru bir şekilde tanımlamaları yasalarca gerekli olacak. Kripto para birimleri için gerçek para birimlerinin alım satımına yalnızca “dijital değişim sistemlerinin organizatörleri”  kripto para birimi işlemlerini izleyebilen, bunlara katılan kişileri tanımlayabilen ve beş yıl boyunca işlemlerin kayıtlarını tutabilen özel bir sisteme kayıtlı lisanslı bankalar aracılığıyla izin verilecektir. Diğer şeylerin yanı sıra, önlemler terörizmi finanse etmek için kripto kullanımı da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetleri tespit etmeyi amaçlıyor. Ülkede lisanslı olmaları ve Rusya'da bir temsilcilikleri olması koşuluyla, yabancı kripto borsalarının Rusya'da faaliyet göstermesine izin verilecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ