Hükümetin Bitcoin'e (BTC) el koymasına izin verecek görünüşte imkansız bir yasayı takip ettiği Rusya ile ilgili olarak ilginç gelişmeler yaşanmaya başladığını ifade ederek başlıyoruz.

Rusya Kripto Para Birimlerine El Koyabilir mi?

Hükümetin Bitcoin'e (BTC) el koymasına izin verecek görünüşte imkansız bir yasayı takip ettiği Rusya ile ilgili olarak ilginç gelişmeler yaşanmaya başladığını ifade ederek başlıyoruz.

Raporlar, “dijital varlıklar”ı hedefleyen planların 2021'de kanun haline gelebileceğini öne sürüyor. Rusya parlamentosunda konuyla ilgili özel bir komite başkanı Nikita Kulikov, “suç kullanımındaki sürekli büyüme eğilimi" nedeniyle bu tür mekanizmaların gerekli olduğunu ifade ediyor.

Tüketicilerin Korunması

Özellikle tüketicilerin korunması noktasında bir yaklaşım sergilenerek kripto varlıklarının suç içeren eylemlerde kullanılmasının önüne geçilmesi ana hedeflerden biri olarak zikrediliyor.

Ülkenin kripto para birimleri ile ilgili olarak hazırladığı yasa uzun süredir askıda bulunuyor. Bu yüzden ilgili yasanın ne zaman gündeme geleceği belli değil. Hatta birkaç defa gecikmenin bile yaşandığına şahit oluyoruz.

Engeller Var

Bu yasanın çalışması için, kripto paralara yönelik olarak hükümetin el koyma hakkını yasal işlemlerin bir parçası olarak haklı göstermesi ve yasal olarak kripto para birimlerinin öncelikle tanınması gerekiyor. Ancak Moskova'nın karşılaşabileceği daha büyük engeller yer alıyor.

Öncelikle, borsalar kripto para birimlerini teslim etme emrini yerine getirir mi? İkincisi, yetkililer sadece siber suçluların bildiği özel bir anahtarla korunan kripto para birimlerine el koymayı nasıl başarırlar?

Bu iki sorunun cevabına yönelik olarak adımların atılması halinde Rusya’nın yasayı uygulayabileceğini söyleyebiliriz. Ancak konu çok çetrefilli olduğu için uygulama alanı bulmasının zor olduğu ifade ediliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ