Infotech Baltika şirketinin geliştireceği Blokchain sistemi liman taşımacılığına hız katacak.

Rusya Liman Taşımacılığında Artık Blokchain Teknolojisini Kullanacak

Rusya üzerinde deniz taşımacılığı alanında faaliyet gösteren Infotech Baltika şirketi faaliyet gösterdiği limanlar için Blokchain tabanlı bir sistem geliştireceğini duyurdu. Infotech Baltika şirketi deniz taşımacılığında kullanılacak olan Edge.Port adlı bu sistemi oluşturmak için Moskova merkezli startup şirketi Iconic ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Geliştirilen bu sistem sayesinde liman üzerinde faliyet gösteren bütün kargo şirketlerinin gerekli olan bütün bilgileri Blokchain üzerinde saklamalarına olanak verecek. Morvesti'ye göre gemi park etmek, yük boşaltmak ve römorkör kiralamak da dahil olmak üzere bu tarz zaman alan işlemler sistem üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenebilir ve izlenebilir olacak.

Infotech Baltika şirketinden gelen açıklamaya göre, Edge.Port'un firmaların limanda gerçekleştirecek oldukları evrak işlemlerinde harcanan zamanı 4 saatten 25 dk'ya indirilmesini sağlayacağını duyurdu.

Ayrıca gemideki yükün boşaltılması sırasında bu sistemin kullanılması ile yapılan işlem süresinden 1 saat kadar tasarruf edilebilecek. Buna ek olarak Edge.Port genel liman kapasitesini yüzde 3 ile yüzde 5 oranında arttırabilir.

Infotech Baltika, Rusya'nın dört bir yanındaki 14 limanda buna ek olarak İtalya ve Kıbrıs da dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Her yıl 3.000'den fazla gemi işleten şirket, 2017 yılında 100 milyar Ruble (yaklaşık olarak 1.5 milyar dolar) değerinde mal taşıması açısından St. Petersburg'da en iyi kargo nakliye şirketi seçildi.

Blokchain teknolojisi şu anda denizcilik endüstrisinde hem liman operatörleri hem de kargo şirketleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Buna örnek olarak İsrail'in en büyük kargo nakliye şirketi Zim, geçtiğimiz günlerde yaptığı pilot uygulamadan güzel sonuç alarak Blokchain platformunu seçkin işletmelerin kullanımına sundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ