Ülkenin maliye bakanlığı, Rus hükümetinin bitcoin'i petrol ihracatı için değil, küçük işletme işlemleri için bir ödeme seçeneği olarak gördüğünü belirtti.

Rusya Maliye Bakanlığı, Bitcoin İçin Petrol Satışını Reddetti

Üst düzey bir yetkili, bakanlığın kripto para birimlerinin takas anlaşmalarında kullanılabileceği, ancak yasal para olarak kullanılamayacağı anlamına geldiğini vurguladı.

Maliye Bakanlığı, Kripto Para Birimini Bir Ödeme Aracı Olarak Değil Bir Varlık Olarak Değerlendiriyor

Uluslararası işlemler açısından kripto para ödemeleri, Moskova'daki yetkililer tarafından küçük özel işletme sözleşmeleri için alternatif bir seçenek olarak görülüyor, ancak bu Rus petrol teslimatlarını etkilemeyecek. Açıklama, kısa süre önce konuyla ilgili gazetecilerle görüşen maliye bakanlığının Mali Politika Departmanı başkanı Ivan Chebeskov tarafından yapıldı.

Üst düzey yetkili, bakanlığın kripto para birimini bir ödeme aracı olarak değil bir varlık olarak kullanmayı önerdiğini belirtti. Bu, dijital para birimlerinin takas işlemlerinde kullanılabileceği anlamına geliyor - bir alıcı resmi olarak bir ürün veya hizmet için bitcoin veya diğer kripto para birimlerini değiştirdiğinde, diye açıkladı. RTVI tarafından alıntılanan Chebeskov, şunları detaylandırdı:

Görev, bir alternatif sağlamak ve Rusya'nın artık her şeyi kripto ile ödediğini söylememek. Bu, devlet yerleşimleriyle ilgili değil, yalnızca özel işlerle ilgili.

Minfin temsilcisi, bu ihracatın büyük hacimleri nedeniyle petrolün bitcoin için pek satılmayacağına dikkat çekti. ABD doları ve euro ödemelerinde artan zorluklara rağmen Rusya'nın tüm ortakları ulusal para birimlerine geçemeyecek olsa da, kripto para anlaşmalarının yalnızca nispeten küçük sözleşmeler altında ve kripto para kabul etmeye açık dost ülkelerle mümkün olduğuna inanıyor.

Chebeskov'un yorumları, bitcoin'den Rus enerji ihracatında, özellikle de doğal gazın enerji ihracatında batı para birimlerinin olası bir ikamesi olarak bahseden Parlamento Enerji Komitesi başkanı Pavel Zavalny tarafından yapılan daha önceki bir açıklamanın ardından geldi.

Bu arada Rusya Merkez Bankası, dış ticaret ilişkileri bağlamında kripto ödemeleri konusundaki duruşunu yumuşattı. Mayıs ayında Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Dijital Para Üzerine” yeni yasa tasarısına Rus şirketlerinin ithalat ve ihracat amaçlı bu tür işlemleri yapmasına izin veren bir hüküm eklendi.

Raporda, kripto para biriminin Rusya Medeni Kanununda mülk olarak tanınması ve Rus kuruluşlarının dış ekonomik faaliyetlerini düzenleyen mevzuatta takas borsaları ile ilgili bir maddede değişiklik yapılması da bu tür bir anlaşmanın kapısını tamamen açmak için gerekli.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri, Rusya Federasyonu'nun komşu Ukrayna'ya yönelik devam eden askeri işgaline uygulanan yaptırımları atlatmak için kripto para birimleri kullanmasını engellemeye çalışıyor. RTVI, bazı küresel kripto platformlarının Rus hesaplarını zaten engellediğini belirtiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ