Rusya Merkez Bankası, faaliyetten elde edilen gelirlerin Rusya dışında fiat'a dönüştürülmesi şartıyla kripto para madenciliğinin yasallaştırılmasını kabul edecek

Rusya Merkez Bankası, Bir Şartla Kripto Madenciliğini Yasallaştırmaya Hazır

Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Madenciliğinin Yasallaştırılmasını Kabul Edecek

Moskova'daki para otoritesi, Rus madencilerin süreçte elde ettikleri kripto paraları ülke dışında satmak zorunda olmaları şartıyla kripto madenciliğinin yasallaştırılmasına artık destek vermeye hazır. Bu bilgi Bank of Russia'nın Finansal Teknolojiler Departmanı başkanı Kirill Pronin'in yakın tarihli bir açıklamasından elde edildi.

Merkez bankası, Rusya'da kripto para birimlerinin geleceği hakkında devam eden tartışmalarda, madencilik de dahil olmak üzere bu yılın başlarında ilgili faaliyetlerin çoğuna genel bir yasak teklifinde bulunan sert ses oldu. Ancak, diğer devlet kurumlarının muhalefetiyle karşı karşıya kalması ve Ukrayna'daki savaş nedeniyle uygulanan mali kısıtlamalarla uğraşmak zorunda kalması, konumu değiştirmeye başladı.

Vali Elvira Nabiullina geçen ay, Rus finansal sistemine “sızmazlarsa” kripto ödemelerine izin verilebileceğini belirtti. Aynı zamanda, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin Rus platformlarında işlem görmemesi gerektiği konusunda ısrar etti çünkü bu varlıklar potansiyel yatırımcılar için çok değişken ve riskli.

Bu hafta St. Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu sırasında konuşan Pronin, madenciliğin Rusya Merkez Bankası'nın ( CBR ) sorumluluğu altına girmese de, ücretler şeklinde kripto para birimi edinmenin yollarından biri olduğunu kaydetti. Interfax tarafından "Madenciliğin yasallaştırılması tartışılabilir, ancak bize göre bu konuda bir takım koşulların yerine getirilmesi gerekiyor" dedi.

Maliye bakanlığının Mali Politika Departmanı direktörü Ivan Chebeskov, Rusya Federasyonu merkezli bazı büyük kripto madenciliği şirketlerinin de para çekerken yabancı kısıtlamalarla uğraşmak zorunda kaldıklarına dikkat çekti. Rusya'nın sektöre likidite sağlamak için kendi borsa altyapısını oluşturması gerekebileceğini öne sürdü.

Ancak Kirill Pronin, CBR'ye göre Rusya'daki madenciler tarafından basılan kripto para biriminin sınırlarının dışında satılması ve ülke içinde birikmesine izin verilmemesi gerektiğini yineledi. Buradaki nokta, daha sonra yurtiçi ödemelerde kullanılması için teşvik yaratmaktan kaçınmaktır.

Rusya'nın kripto alanını kapsamlı bir şekilde düzenlemesi beklenen yeni “Dijital Para Birimi Üzerine” tasarısının yanı sıra, Nisan ayında Devlet Dumasına “Rusya Federasyonu'nda Madencilik Üzerine” özel bir yasa taslağı sunuldu. Rus parlamentosunun alt meclisi üyeleri, kripto madenciliğini ülkede bulunan Rus bilgi altyapısı ve ekipmanını kullanan bir ticari faaliyet olarak tanımayı teklif ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ