Devlet destekli stablecoinlerin son birkaç aydır yükselişte olduğu görülüyor ve Rusya kendi piyasalarını başlatmak için bir sonraki adımı atıyor.

Rusya Merkez Bankası Düzenleyici Alanında Kendi Stablecoinini Test Etti

Ülkenin merkez bankasının, düzenleyici bir sanal alanda gerçek varlıklarla desteklenen dijital para birimlerini test etmeye başladığı bildiriliyor.

Rusya Dijital Varlıkları Test Ediyor

Rusya Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina geçtiğimiz günlerde bankanın dijital varlıklara yönelik plan ve eylemlerinden bahsetti. Gerçek varlıklarla korunan dijital tokenlar vermek isteyen şirketler için özel olarak tasarlanmış bir düzenleyici sanal alanda dijital para birimini test etmeye başladıklarını belirtiyor

Nabiullina, nihai ürün halka sunulmadan önce tam olarak ne yapabileceğini ve katılımcılara nasıl fayda sağlayabileceğini bilmekle yükümlü olduklarını belirtiyor ve şöyle diyor:

“Her şeyden önce, örneğin anlık ödeme sistemlerine kıyasla, vatandaşlarımızın işleri  için avantajların ne olacağını anlamamız gerekiyor, çünkü dijital ruble konusunun finansal yapının ve piyasanın mevduat çıkışları ve fonların yeniden dağıtılması gibi hususlarda değişmesine yol açan ciddi sonuçları olabilir.”

Ancak, Rusya'daki kripto para birimlerine olan ilginin son birkaç yılda azaldığını da söyleyen Nabiullina yine de, birçok insanın bu konuya hâlâ güçlü bir şekilde inandığını ve bunun “hükümet müdahalesi olmadan bir özel para sisteminin oluşturulması” olabileceğini ekliyor.

2019 - CBDC Yılı

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) Facebook’un Libra adı verilen stablecoini açıklamasının ardından dikkat çekmeye başladı.

Bu yılın başlarında, sosyal medya devi dijital varlığının küresel ödemeler için kullanılacağını ve “içsel değer vermek için tasarlanmış varlıkların bir rezervi” ile destekleneceğini söyledi.

Rusya’nın süper güç komşusu Çin, CBDC'yi ilk düşünen ülkeler arasındaydı. Planlanan Kasım lansmanı gerçekleşmese de, Çin Halk Bankası’nın dijital para araştırma enstitüsü başkanı, yakın zamanda böyle bir hükümet destekli dijital varlığın geldiğini söyledi. Ayrıca halkın anonimlik ihtiyacının karşılanacağına dair güvence verdi, ancak dijital paranın aynı zamanda kara para aklama gibi yasadışı faaliyetlere karşı da koruma sağlayacağı vurgulandı.

Yakın zamanda başka bir örnek Avrupa Birliği'nden geldi. Avrupa Merkez Bankası ile işbirliği içinde halka açık bir dijital para birimi için önerilen resmi bir taslak belge geçtiğimiz aylarda paylaşılmıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ