Rusya Merkez Bankası, ihraç, takas ve madencilik gibi kripto ile ilgili faaliyetlere geniş kapsamlı bir yasak getirilmesi için bastırıyor.

Rusya Merkez Bankası, ihraç, takas ve madencilik gibi kripto ile ilgili faaliyetlere geniş kapsamlı bir yasak getirilmesi için bastırıyor.

Rusya Merkez Bankası, “Kripto Para Birimleri: Eğilimler, Riskler, Önlemler” başlıklı bir raporda her türlü kripto faaliyetinin yasaklanmasını savunuyor. Belge bu hafta yayınlandı ve düzenleyici, 1 Mart'a kadar içeriği hakkında yorum ve önerileri bekliyor. Makalede, Rusya Merkez Bankası (CBR), geçen yıl küresel kripto pazarının hızlı büyümesini ve yıllık 5 doları kabul ediyor. Ruslar tarafından yapılan kripto işlemlerinde milyarlarca dolar.

Rusya Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinin Bir Finansal Piramidin Özelliklerine Sahip Olduğunu Söyledi

Merkez Bankası, kripto para birimlerinin değerindeki büyümenin esas olarak bir balon oluşturan spekülatif talep tarafından belirlendiğini kaydetti. Kripto para birimleri bir finansal piramidin özelliklerine sahiptir. Yayılmalarının, Rusya'nın finansal sisteminin istikrarı, para politikası egemenliği ve vatandaşlarının refahı için tehdit oluşturduğunu söylüyor. Bu tehditleri ve yasadışı faaliyet riskini azaltmak için Rusya Merkez Bankası, önümüzdeki aylarda önerilen bir dizi yasal değişiklik üzerinde Rus Hükümeti ve parlamentosu ile işbirliği yapmayı planlıyor.

 

Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinin İhraç Edilmesini ve Dolaşımını Tamamen Yasaklamak İstiyor

Rusya'nın para otoritesi, mevcut Rus yasalarına göre yasaklanmış olan Bitcoin ve stablecoin'ler gibi kripto para birimlerini genellikle "parasal vekiller" olarak adlandırıyor. Şimdi, kripto borsaları ve eşler arası platformlar da dahil olmak üzere Rus ekonomisinde ihraç edilmesini ve dolaşımını yasaklamak istiyor. Merkez bankası ayrıca kripto yatırımlarına karşı çıktı ve finansal kuruluşların kripto para birimlerine ve kripto tabanlı finansal araçlara yatırım yapmasını yasaklamayı amaçlıyor. Merkez bankası, Rus finansal altyapısının ve aracılarının kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılmaması gerektiğinde ısrar ediyor. Düzenleyici, kripto madenciliğinin mevcut ölçeğinin ve daha fazla yayılmasının önemli çevresel ve enerji arzı riskleri getirebileceğine inanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ