Rusya Merkez Bankası, ülkede kripto para birimlerinin yasaklanması fikrini destekleyeceğini açıkladı.

Rusya Merkez Bankası, Ödeme Şekli Olarak Kripto Para Biriminin Yasaklanmasını Destekleyecek

Rusya Merkez Bankası, ülkede kripto para birimlerinin yasaklanması fikrini destekleyeceğini açıkladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Rusya Merkez Bankası, söz konusu yasal kararın önerilmesi halinde kripto para birimi ile ödemeyi yasaklama fikrini destekliyor. Ülkenin merkez bankası, kripto para biriminin ülkedeki yasal para olamayacağını açıkladı.

“Ruble, Rusya Federasyonu'ndaki Tek Yasal Para”

Açıklamada merkez bankası, Ruble'nin Rusya Federasyonu'ndaki tek yasal para olduğunu ve kripto para birimlerinin, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finanse edilmesi de dahil olmak üzere önemli riskler taşıdığına inanmaya devam ettiklerini söyledi.

Kripto Para Birimlerinin Yasal Statüleri Hala Gri Bir Bölgede

Kripto para birimlerinin, akıllı sözleşmelerin, ICO'ların ve madenciliğin yasal durumu Rusya’da gri bir bölgede yer alıyor. Şu anda, ülkede kripto para birimlerinin kullanımına hükmedilen yasalar yok. Bitcoin ve Ethereum gibi blockchain platformlarına veya blockchain ağına dayanmayan IOTA gibi tokenlara dayalı kripto para birimleri gri alanda.

Geçmişte Rusya Merkez Bankası, özel veya merkezi olmayan kripto para birimlerinin kullanımını şiddetle kınadı. Ancak, banka kendi merkez bankası destekli dijital para birimini çıkarmayı düşünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ