Bank of Russia, ülkenin uluslararası ödeme rüyasının kripto olmadan imkansız olduğunu kabul ediyor.

 Rusya Merkez Bankası, Uluslararası Ödemeler İçin Kripto Para Birimini Yasallaştırmaya Hazırlanıyor

Bank of Russia, ülkenin uluslararası ödeme rüyasının kripto olmadan imkansız olduğunu kabul ediyor. Rusya, Ukrayna'ya saldırmasının ardından küresel finansal sisteme erişiminin sınırlı olduğunu gördükten sonra kripto para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturmayı düşünüyor.

Rusya Maliye Bakanlığı ile aylarca ülkenin kripto piyasasının nasıl düzenleneceği konusunda boğuştuktan sonra, Rusya Merkez Bankası, büyük ölçüde mevcut jeopolitik serpinti nedeniyle nihayet uluslararası ödemeler için kriptoyu yasallaştırmayı kabul etti.

Rusya merkez bankası, kripto para birimlerinin sınır ötesi yerleşimler için kullanılmasına izin verecek şekilde ayarlandı.

Pazartesi günü yerel bir medya evinden gelen bir rapora göre, Rusya Merkez Bankası “kripto para biriminde sınır ötesi yerleşimler olmadan yapmanın imkansız olduğunu” kabul etti. Merkez bankası nihayet, varlık sınıfını düzenleme yaklaşımını yeniden düşündükten sonra, uluslararası işlemler için kriptoyu yasallaştırma konusunda Maliye Bakanlığı ile anlaştı.

Maliye bakan yardımcısı Alexei Moiseev, ülkenin en iyi bankasının yeniden değerlendirmesinin "durumun değişmesinden" kaynaklandığını açıkladı.

Çok iyi bildiğiniz gibi, Putin hükümeti doğu Avrupa komşusu Ukrayna'yı işgal ettikten sonra cezai yaptırımlarla tokatlandı. Kripto paralarda sınır ötesi ödemelere izin verilmesi, Rusya'nın uluslararası ödeme mekanizmalarına erişiminin ciddi şekilde kısıtlandığını gören Batılı güçler tarafından empoze edilen benzeri görülmemiş mali yaptırımların etkisinin tamponlanmasına yardımcı olacaktır.

Rusya, Kriptonun Düzenlenmesi İçin Bir Çerçeve Oluşturacak

Rus liderler ve yasa koyucular, Ukrayna ile savaşın başlangıcından ve ardından gelen cezalardan bu yana Rusya Federasyonu içinde kripto varlıklarının benimsenmesi ve kullanılması konusunda fikir birliğine varmak için mücadele ediyor. Merkez Bankası daha önce kriptonun tamamen yasaklanması için çağrıda bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Temmuz ayında kripto para birimlerinin ülke genelinde mal, hizmet ve ürünler için ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan bir yasayı imzaladı.

Bununla birlikte, Rusya Federasyonu şimdi yakında uluslararası işlemlerde kripto kullanımını meşrulaştırmayı düşünüyor. Maliye bakan yardımcısı, “oluşturmayı planladığımız altyapının, kripto para birimlerinin sınır ötesi yerleşimlerde kullanımı için çok katı olduğunu ve elbette her şeyden önce bir şekilde yasallaştırmamız gerektiğini” belirtti.

Birçok vatandaş şu anda kripto cüzdanlarını açmak için denizaşırı platformlara güvendiğinden, Rusya'da kripto için net bir düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacı vurgulamaya devam etti.

Bunu Rusya'da yapmak, Merkez Bankası tarafından denetlenen, Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterinizi Tanıyın gerekliliklerine uymakla yükümlü olan kuruluşlar dahil olmak üzere gereklidir.

Uluslararası kripto ödemelerini meşrulaştırmaya doğru ilerleyen beşinci en büyük ekonomi, sansüre dayanıklı para olarak bitcoin davasını güçlendirebilecek şaşırtıcı bir gelişmedir. Rusya şu anda dijital ruble olarak adlandırılan merkez bankası destekli dijital para birimi üzerinde çalışıyor. Putin hükümetinin uluslararası yaptırımları aşmak için kullanmayı planladığı başka bir araç.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ