Bank of Russia, yatırım fonlarının kripto para birimleri veya ilgili finansal araçlar edinmesini yasaklamayı planlıyor.

Bank of Russia, yatırım fonlarının kripto para birimleri veya ilgili finansal araçlar edinmesini yasaklamayı planlıyor.

Rusya Merkez Bankası, karşılıklı yatırım fonlarının Bitcoin gibi kripto para birimlerine para yatırmasını önlemek için adımlar atıyor. Kısıtlamalar, değerleri oranlarındaki dalgalanmaya veya kripto para birimlerine bağlı menkul kıymetlerin fiyatlarına bağlı olan türevler için de geçerli olacaktır. Para otoritesi, hareketi yatırımcıların fonlarını ve haklarını koruma ihtiyacı ile açıkladı. Tedbir, sadece vasıfsız değil, aynı zamanda akredite olmuş yatırımcıları da içermektedir.

Rusya Merkez Bankası Yeni Hükümler Ortaya Koydu

Rusya Merkez Bankası, yakın zamanda politikayla ilgili tartışma için değişiklikleri yayınladı. Taslak belgeyle ilgili geri bildirim ve teklif alma penceresi 27 Aralık'a kadar açık olacak. Düzenleyici, varlık yöneticilerini bu yılın başlarında kripto varlıklarını yatırım fonlarına dahil etmemeleri konusunda uyardıktan sonra yeni hükümleri ortaya koydu. Temmuz ayında merkez bankası, Rus borsalarına kripto para birimlerine dayalı enstrümanları listelemekten kaçınmalarını tavsiye etmişti. Komisyoncuların ve mütevelli heyetlerinin "kalifiye olmayan yatırımcılara bu tür temel varlıklarla sahte türevler" teklif etmekten kaçınmaları tavsiye edildi.

Bir Anket, Birçoğunun Kriptoyu Gelecek İçin Bir Riskten Korunma Yatırımı Olarak Gördüğünü Ortaya Koydu

Bu ay yayınlanan anket sonuçları, kripto para birimleri gibi alternatif varlıkların Rusya'daki kalifiye olmayan yatırımcıların portföylerinin yarısından fazlasını oluşturduğunu gösteriyor. O zaman, ankete katılan 1000 kişiden %46'sı dijital para birimlerini gelecek için bir riskten korunma yatırımı olarak gördüklerini itiraf etti. Daha önce, önemli Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov'dan alıntı yapan basında çıkan haberlerde, Rus Parlamentosunun alt meclisi olan Devlet Duması'ndaki milletvekillerinin özel yatırımcılara kripto alımlarıyla ilgili kısıtlamalar getirmeyi planladıkları ortaya çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ