Milyarder Vladimir Potanin, Rusya merkez bankasından kendi blockchain tabanlı platformunu ve tüketiciler tarafından kullanılacak tokenı başlatmak için onay aldı.

Rusya’nın En Zengin İş Adamı Kendi Kripto Parasını Çıkartıyor

Milyarder Vladimir Potanin, Rusya merkez bankasından kendi blockchain tabanlı platformunu ve tüketiciler tarafından kullanılacak tokenı başlatmak için onay aldı.

Oligark Blockchain’i Masaya Getiriyor

Son zamanlarda Forbes'a göre Rusya'nın en zengin adamı olan Vladimir Potanin, kendi kripto tokenını başlatarak blok zinciri platformunu genişletmek istiyor. Dijital birimler müşterilerin metal, uçak bileti alma ve işletmelerinden kayak kartı almalarına izin verecek.

İronik bir şekilde haber, Rusya'nın FBI versiyonu olan FSB'nin, kripto para biriminin ödeme aracı olarak statüsünü potansiyel olarak yasaklamak için merkez bankasıyla taraflı olduğunu bildirdikten günler sonra geliyor.

Potanin birkaç kez kripto tokenları geliştirme niyetini dile getirdi. Müşterilerin aracılar olmadan token tabalı metal satın almalarına yardımcı olmak istedi. Şimdi Rusya Bankası'ndan yeşil ışık aldıktan sonra planlarıyla ilerleyebilir.

Platformun amacı, işlem süresini kısaltmanın yanı sıra evrakları ve aracıları kesmek.

Konuyla ilgili olarak Potanin Bloomberg'e şunları söyledi:

Bir dereceye kadar Rusya, dijitalleşme açısından diğer birçok ülkenin önünde yer alıyor. Merkez bankası bize çok geniş bir yetki verdi.

Atomyze Kripto Tokenleri İsviçre, Abd'de Mevcut olacak

Atomyze adlı Potanin'in blok zinciri platformu, İsviçre ve ABD'de de mevcut olacak, ancak yalnızca oradaki kurumsal müşteriler için mevcut olacak.

Atomyze, dijital finansal varlıklara ilişkin Rus yasası Devlet Duması'ndan geçip yürürlüğe girdikten sonra 2020'nin sonuna kadar hayata geçecek.

Potanin, tokenlarının metaller üzerinde büyük bir etkisi olacağını söylüyor. Nikel ve paladyum madenciliği devi Norilsk Nickel, paladyum, bakır ve kobalt tarafından desteklenen tokenları ilk deneyen olacak. Platformu test eden diğer şirketler arasında Traxys SA, Trafigura Group ve Umicore SA bulunmakta. Dünyanın en büyük paladyum üreticisi olan Norilsk Nickel, Potanin'in tokenlarını ilk yayınlayan olacak.

Merkezi Zug, İsviçre'de bulunan Atomyze, platformunu Hyperledger Fabric’in blok zincirine göre geliştirdi ve şu anda deneme modunda. CEO Marco Grossi konuyla ilgili olarak şun açıklamayı yapıyor:

Temel tokenizasyon fikri kripto para alım veya satımı değildir; varlıkların dijitalleştirilmesi için modern ve şeffaf bir mekanizmanın yaratılmasında ve tokenlaştırmanın ihraççıların varlıklarına dijital bir forma aktarmalarına yardımcı olan bir hizmet olduğu yeni dijital pazarların yaratılmasında yatmaktadır.

Potanin'e göre, platform diğer Rus kurumsal devlerini benzer blockchain odaklı projeler için onay almaya teşvik edebilir. Merkez bankasının Atomyze'yi yaklaşık dört ay boyunca test ettiğini açıkladı.

“Projemiz ekonomi için büyük önem taşıyor çünkü yeni ürünler ne kadar kolay sunuluyorsa o kadar hızlı üretiliyor”.

VLADIMIR POTANİN Kimdir?

Potanin, Forbes'a göre şu anda 27.7 milyar dolar değerinde olan varlığıyla Rusya'nın en zengin adamı bir milyarder ve oligarktır.

1995 yılında özelleştirme döneminde Norilsk Nickel'de hisse satın aldı. Onexim Bank'ı kurdu ve şu anda kayak merkezi Rosa Khutor ve Petrovax Pharm'da hisse sahibi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iktidara gelmeden önce, ülkenin siyaseti ve ekonomisi, Potanin'i de içeren yedi bankacı olarak adlandırılan yedi oligarktan oluşan bir grup tarafından büyük ölçüde etkilendi ve hatta kontrol edildi. Grup, 1996'da eski Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin'i yeniden seçmek ve daha sonra onu doğrudan veya sahne arkasından manipüle etmek için işbirliği yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ