Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrasında ülkenin petrol ihracatının ciddi bir darbe aldığı bir gerçek.

 Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrasında ülkenin petrol ihracatının ciddi bir darbe aldığı bir gerçek. Son günlerde bu yaptırımların önüne geçmek için Bitcoin kullanımının söz konusu olabileceği ifade ediliyor. Bu nedenle Rusya’nın petrol ödemelerinde Bitcoin kabul edebileceğine yönelik açıklamalar kripto para birimlerinde heyecan dalgası oluşturdu.

Bitcoin bu haberler sonrasında 50 bin dolar bandına doğru ilerlerken Ethereum ise 4 bin dolar seviyesine doğru ilerliyor. Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pavel Zavalny yaptığı açıklamada. Rusya’nın petrol ve gaz ihracatını yaparken Bitcoin ödemelerini kabul edebileceğini öne sürdü.

Zavalny yaptığı açıklamada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dost ülkelerin kripto para birimlerinde veya yerel para birimlerinde ödeme yapmalarına imkan verilebileceğini vurguladı.

Konuyu yorumlayan uzmanlar kripto para birimlerinde volatilite riski yüksek olsa da Rusya’nın yaptırımların üstesinden gelmek adına kripto para birimlerine yönelebileceğinin altını çiziyorlar. Bu bağlamda Rusya kripto para birimlerinden önemli ölçüde fayda sağlayabilir.

Bitcoin ile petrol ticareti teklifi kulağa son derece hoş gelse de açıkçası uygulanabilirliği noktasında neler olabileceğini görmemiz gerekiyor. Ancak haberin olumlu yönü son derece yüksek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ