Rusya’nın 640 milyar dolarlık rezervini çoğumuz Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ardından öğrendik.

Rusya’nın 640 milyar dolarlık rezervini çoğumuz Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ardından öğrendik. Ancak bu rezervin artık yarıdan fazlasına bloke konmuş durumda.

Uygulanan blokeye karşılık olarak Rusya yaptırım uygulayan ülkelere ödemelerin Ruble cinsinden yapılabileceğini açıklamıştı. Tabi böyle bir ödemenin kabul edilmemesi durumunda temerrüt için 30 günlük teknik süre başlamış olacak.

Rusya’dan yapılan açıklamada hükümetin dolar ve Euro cinsinden borçlarının toplamda yaklaşık40 milyar olduğu belirtiliyor. Rus şirketlerinin ise toplam olarak 105 milyar dolarlık dolar cinsi borcu bulunuyor.

Rusya’nın dolar cinsi kupon ödemelerini Ruble olarak yapması ise ilginç bir durum oluşturacak gibi duruyor. Fitch geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yaparak Rusya’nın temerrüde düşeceği uyarısında bulunmuştu.

Rusya Ruble cinsinden en son 1998 yılında temerrüde düşmüştü. Döviz cinsinden temerrüt ise en son 1918 yılında Bolşevik devriminin hemen ardından meydana gelmişti.

Konumuzu Bitcoin’e bağlarsak b u kadar ağır bir yaptırımın olduğu aşamada Rusya’dan ne kadarlık bir paranın Bitcoin’e akacağını biliyoruz. Ancak akış fazla olursa kripto piyasasının hareketlenebileceğini ifade edebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ