Bu Yasa Tasarısının sponsoru, finansal işlemleri halletmek için kripto kullanma yasağı arayan başka bir taslak da sundu.

Rusya Parlamentosu, Yasadışı Kripto İhracı ve Takasına Para Cezası Uygulayan Tasarıyı Masaya Yatırıyor

Bu Yasa Tasarısının sponsoru, finansal işlemleri halletmek için kripto kullanma yasağı arayan başka bir taslak da sundu. Bu taslak, Rus yasa koyucuların hala tartışmakta olduğu “dijital para birimine ilişkin” Yasa Tasarısının devam eden revizyonlarına ekleniyor.

Rus parlamentosu, yasadışı kripto para birimi ihraç eden veya takas eden herkes için para cezası öngören bir yasa tasarısı aldı. Bu tasarının sponsoru, ödeme yapmak için dijital varlıkların kullanılmasına yasak getirilmesini isteyen başka bir taslak da sundu.

Yasadışı Kripto İhracı Yakında Ağır Mali Cezalar Çekebilir

Son zamanlarda, Rus parlamentosunun alt meclisi Devlet Duması kriptoların ihracıyla ilgili yeni bir yasa tasarısı aldı. Yasa, dijital finansal varlıkları yasa dışı olarak ihraç eden herkesin, kişi gruplarının veya firmaların ağır para cezaları ödemesini istiyor.

Dijital finansal varlıkların DFA Rusya'da kriptonun yasal tanımı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu tasarı yasalaşırsa, Rus düzenleyicilerinden işletme lisansı olmayan kripto firmaları ağır para cezalarına maruz kalacak. Aynı kural, Rusya'da faaliyet izni olmayan Rusya'daki yatırım platformu operatörleri için de geçerli olacaktır.

Yerel haber kuruluşu Forklog, Perşembe günü haberi ilk veren oldu. Taslak, bireyler ve yetkililer için sırasıyla 90 $ (5.000 Rus rublesi) ve 550 $ (30.000 Rus rublesi) para cezası öneriyor. Forklog ayrıca tüzel kişiler için mali cezanın 18.000 dolara (700.000 ila 1.000.000 ruble arasında değişmektedir) çıkabileceğini de ortaya koydu.

Ancak işletmeler, dijital varlıkların hakları düzenlemesine uymadıkları için yaklaşık 13.000 dolar (yaklaşık 700.000 ruble) ödeyebilir. Parlamentonun mali piyasa komitesi başkanı Anatoly Aksakov bu taslağın sponsoru.

Üst düzey yasa koyucu, Rusya'nın kripto alanı için yönergelerin geliştirilmesine aktif olarak katılıyor. “Dijital finansal varlıklar” politikası, Rusya'nın mevcut kripto alanı için tek kılavuzdur. Yasama organı bu politika taslağını geçen Ocak ayında yasalaştırdı.

Finansal Uzlaşma İçin DFA'ları Yasaklama

Bu ayın başlarında, Aksakov, Rusya genelinde DFA'ların ödeme amacıyla kullanılmasını yasaklayan önceki bir yasa tasarısına sponsor oldu. Moskova'daki yetkililer hala kripto alanı için daha fazla düzenleme getirmeyi tartışıyorlar. Bununla birlikte, yasama meclisi üyelerinin çoğu, rublenin Rusya'daki tek yasal ödeme aracı olması gerektiği konusunda kararlı.

Bununla birlikte, artan sayıda finansal yaptırım, Rus makamlarını finansal işlemler için kripto ödemelerini etkinleştirmeye zorluyor. Rusya Merkez Bankası bile bu fikre güçlü bir destek verdi. Ancak, finansal uzlaşma için onay DFA'larının küçük işletmelerle sınırlı olması gerektiğini kaydetti.

Apex bankası, finansal işlemleri halletmek için DFA'ları onaylamaya önde gelen muhalif olmuştur. "Dijital para biriminde" faturada yapılan yeni bir değişiklik, küçük işletmelerin DFA'ları ödeme olarak kabul etmeye başlaması için onay içerebilir.

Ancak, Maliye Bakanlığı , yeni değiştirilen taslağı henüz yasama meclisine sunmadı. Bakanlık, yasama meclisine göndermeden önce Tasarı hükümleriyle ilgili devam eden görüşmeleri tamamlamak istiyor. Bununla birlikte, Rus yasa koyucular büyük olasılıkla Yasa Tasarısını Duma'nın sonbahar oturumunda tartışacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ