Rusya: Tinkoff Bankası, "TinCoin" Coin

Tinkof'un- Rus bankalarından birinin kurucusu Oleg Tinkov, "liderlik pozisyonunu kaybetmekten" korktuğu için kendi kripto parasını şıkarmak istediğini dile getirdi.

Hafta sonu Facebook sayfasındaki bir yazısında,  daha rahat kart şartlarıyla çok sayıda müşteriyi kendi tarafına çekmiş olan Tinkov, "TinCoin" adını verdiği kripto parasını çıkartma zamanının geldiğini söyledi.

"Teknoloji açısından liderlik pozisyonumuzun gözümüzün önünde kayıp gidiyormuş gibi hissediyorum" diye yazmıştır.

"TinCoin'i çıkarma zamanı ... Siz ne düşünüyorsunuz? Biz hazırız." diye sosyal medyada yorumlara açık bırakmıştır.

Tinkov, TinCoin'in yapısı veya işleviyle ilgili  bir ayrıntı vermedi; ancak Rusya devleti Merkez Bankasıyla birlikte "BitRuble"u geliştirmeye devam ettiği süreçte, bir Rus bankası için bu adım bir ilk olacak.

Tinkov Facebook üzerindeki kullanıcılara yanıt olarak, ironik bir tarzda kurumunun “devlet bankaları ile rekabet etmediğini” bildirdi. Aslında, Tinkoff, Blockchain teknolojilerini keşfetmek ve daha da ileri götürmeyi amaçlayan Rus FinTech Derneği'nin katılımcısıdır.  Üyeler arasında, büyük devlet oyuncularından Bank of Russia, Sberbank ve VTB, QIWI elektronik cüzdan platformu gibi çevre sağlayıcıları bulunuyor.

Bir yandan da, Rusya'nın BitRuble isimli kripto para birimi çıkarması karşısındaki resmi duruşu çelişkili görünüyor. Br sıra bakan, yetkili kişiler Bitcoin'e "niteliksiz" yatırımcılara erişimi kısıtlamak istediklerine ilişkin zıt bilgiler vermeye de devam ediyor.

Kripto para ve Blockchain arasındaki görüş farklılığı  artmaya devam ediyor. Rusya'daki en büyük mobil telekomünikasyon sağlayıcılarından biri olan Megafon, bugün 500 milyon rubleye (yaklaşık 8,6 milyon dolar) tahvil dağıtmak için bu teknolojiyi kullandığını medyaya açıkladı.

Kaynak;
https://cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ