Rusya ve İran, uluslararası ticareti halletmek için Basra Körfezi'nde kullanabilecekleri tek bir token oluşturmak için aktif olarak çalışıyorlar.

Rusya ve İran, Yeni Dünya Rezerv Para Birimini Başlatmak İçin Altınla  Desteklenen Yeni Stablecoin Çıkaracak – Cardano İle Çalışacak Mı?

Rusya ve İran, uluslararası ticareti halletmek için Basra Körfezi'nde kullanabilecekleri tek bir token oluşturmak için aktif olarak çalışıyorlar.
Altın destekli bir stablecoin'in piyasaya sürülmesi, birçok kişinin Rusya ve İran'ın Cardano'nun yakında piyasaya sürülecek olan stablecoin'i Djed'i kullanıp kullanmayacağını merak etmesine neden oldu.

Uluslararası ticaret yaptırımlarının ortasında, İran Merkez Bankası, Rusya ile işbirliği içinde, sınır ötesi işlemler için ortaklaşa altına dayalı bir stablecoin geliştirmenin eşiğinde. Son hamle, iki ülkenin uluslararası işlemlerde USD'yi Rus Rublesi veya İran Riyali ile değiştirmenin yollarını keşfetmeye devam etmesiyle geldi.

Rus haber platformu Vedomosti'ye göre, iki ülke uluslararası ticareti halletmek için Basra Körfezi'nde kullanabilecekleri tek bir jeton oluşturmak için aktif olarak çalışıyor. Buna göre, önerilen token, altınla desteklenen bir stablecoin şeklinde olacaktır. Rusya Kripto Endüstrisi ve Blockchain Derneği başkanı Alexander Brazhnikov, yeni stablecoin'in sınır ötesi ödemeye yardımcı olacağını söyledi.

Ek olarak, stabilcoin, ABD dolarının uluslararası işlemlerde yaptığı gibi bölge içinde işlev görecek ve iki ülkenin ilgili fiat para birimleri olan Rial veya Ruble olabilir. Ayrıca rapor, önerilen stablecoin'in yalnızca Astrakhan'da Rusya'nın İran'dan kargo gönderilerini kabul edebileceği bir ekonomik bölgede çalışacağını da ekledi. Rus milletvekili Anton Tkachev, ortak kripto para birimi projesinin ancak Rusya'nın kripto düzenlemesini uygulaması durumunda faaliyete geçebileceğini vurguladı.

Rusya, dijital varlık piyasası için kapsamlı kripto düzenlemelerini onaylamada birden fazla gecikme yaşadı. Bununla birlikte, ülkenin alt meclisi sanal para birimi ekosistemini 2023'te düzenlemeye başlama sözü verdi. Hem İran hem de Rusya'nın daha önce bölge sakinlerinin işlemler için BTC ve USDT stabilcoinleri gibi kripto varlıkları kullanmasını yasakladığını belirtmekte fayda var.

İki ülke, aralarındaki dış ticareti kolaylaştırmak için kripto para birimini benimsemek için aktif olarak çalıştıkları için muhtemelen yasağı geri alacaktır. Geçen Ağustos ayında, İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanlığı, ülkedeki katı uluslararası ticaret ambargosu nedeniyle dijital varlıkların ithalat için kullanılmasını onayladı. Rusya Bankası daha önce ödeme için kripto para birimine karşı çıktı, ancak son anlaşma duruşunu değiştirmeye istekli olduğunu gösteriyor.

Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kripto Kullanmak

Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ve müteakip ekonomik yaptırımların ardından, Rusya'nın batı mali çekicinden kaçınmak için kripto para birimi kullandığına dair spekülasyonlar oldu. Yaptırımlar, petrol zengini ülkenin uluslararası ödeme mesajlaşma sistemi olan SWIFT'i kullanma bağlantısının kesildiği anlamına geliyordu. Vurgulamak için, kripto para birimi, merkezi olmayan yapısı nedeniyle üçüncü taraf girdisine ihtiyaç duymadan fon transferine izin verir.

Batılı güçler yaptırımlardan nasıl kaçtığını görmek için Rusya'yı izlemeye devam ederken, yasağı aşmak için kripto varlıklarını kullandığını gösteren hiçbir kanıt yok. Bu, Rusya'nın İran ile mevcut işlemlerinde bile dijital varlıkların uluslararası işlemlerde kullanılmasını onaylama konusundaki isteksizliğiyle kanıtlanıyor. Bununla birlikte, uluslararası toplum yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanma olasılığını tartışmaya devam ederken, Rusya ve müttefiki İran bunu yapmanın bir yolunu bulmuş olabilir.

Bu arada, altına dayalı bir stablecoin'in piyasaya sürülmesi, birçok kişinin Rusya ve İran'ın Cardano'nun yakında piyasaya sürülecek olan stablecoin'i Djed'i kullanıp kullanmayacağını merak etmesine neden oldu. Djed stablecoin'in resmi Twitter hesabına göre, stablecoin'in bu ayın sonundan önce lansmanı hâlâ yolda. Djed ekibi, bunu ilk Cardano tabanlı aşırı teminatlandırılmış konsensüs sabit parası olarak lanse ediyor.

Ve evet, $Djed BU ay piyasaya çıkma yolunda ilerliyor 🚀

— Djed Stablecoin (@DjedStablecoin) 14 Ocak 2023

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ