Rusya hükümeti blok zinciri teknolojisinin ne kadar etkili olduğunu test edebilmek ve yerel seçim sistemlerini geliştirmek için pilot testler yapacak. İddia edilene göre, bu teknoloji şu anda devam etmekte olan Aktif Yurttaş Girişimi'ni çok daha şeffaf bir hale getirecek.

4 Aralık 2017’de basına verilen demeçte bir pilot sistemin geliştirildiği ve bu sistemde seçimler sırasında blok zinciri aracılığıyla oyların takip edilebileceği açıklandı. Açıklamadan bir başka kısım şu şekilde:

“Bu teknolojiye atılan adımla, oy kullanmak ve Aktif Yurttaş Girişimi çok daha açık bir hale gelecek. Yönetimin oyları yanlış yorumladığını söylemek ya da yurttaşların kendileri oyları doğrulayabilirken sonuçları değiştirmeye çalışmak oldukça zorlaşacak.”

Dahası hükümet, GitHub isimli, internette bilgi havuzu kontolü temelli hosting firmasına bu pilot programın temelindeki kodu açık kaynaklı olarak paylaştı. 

Daha önceki girişimler
2016’da Rusya’da resmi makamlar oylama sırasında yaşanabilecek riskler ve yolsuzlukları önlemek için böyle bir teknolojiyi değerlendirmeye aldıklarını açıklamışlardı. Blok zinciri temelli bu oylama sistemi de gene 2016’da test edilmişti.

Bu potansiyel projenin de hükümetin “Aktif Yurttaş Girişimi”nin bir parçası olacağı iddia edilmişti. Bu girişim blok zincirinin keşfedilmesi için önemli bir role sahip olabilir.

Özel sektör blok zincirine ilgi duyuyor
Başarılı olup olamayacağı ya da gerçek hayata uyarlanıp uyarlanamayacağı konusunda var olan belirsizliklere rağmen, bu pilot programın özel sektörün oldukça ilgisini çektiği de açıklananlar arasında.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ