Yeni bir çalışma, Rusya'daki mahkemelerin kripto varlıkları hakkında giderek artan sayıda davaya baktığını gösteriyor. Bunların yaklaşık üçte ikisi ülkenin Ceza Kanunu hükümleri uyarınca başlatıldı, ancak hukuk davaları da büyük bir paya sahip.

Rusya

Rusya'da Kripto Para Birimi İçeren Ceza Davaları 2021'de 1.000'e Yakın

Kripto para, dijital varlıkların takası ve kripto para basımı ile ilgili davalar geçen yıl boyunca Rusya'da ciddi bir artış gördü ve toplam 1.531'e ulaştı. Rakam, siber güvenlik şirketi RTM Group tarafından yürütülen ve bu hafta Izvestia tarafından alıntılanan araştırmadan geliyor.

Günlük Cuma günü yazdığına göre, bu davaların çoğu, 954 dava, Rus Ceza Kanunu'nun çeşitli maddeleri uyarınca başlatıldı. Makalede ayrıntılı olarak açıklanan yargılamaların bir diğer çeyreği, 365 adetle hukuk davaları, neredeyse her 10'da biri (141) iflas ve %5'i (71) idari davalardır.

Çalışmanın yazarları, kripto para biriminin çoğu zaman uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili ceza davalarında ortaya çıktığını, çünkü bu tür anlaşmaların arkasındakilerin ödemelerinin anonim kalmasını istediklerini belirtiyorlar. Geçen yıl bu tür 738 dava açıldı. Diğer cezai işlemler, dijital paralar kullanılarak yasa dışı fonların aklanmasını içeriyor.

Medeni hukuk uyuşmazlıklarının çoğunluğunu kripto işlemleri yoluyla sebepsiz zenginleşmeye karşı iddialar oluşturmaktadır (42 dava). Yaygın bir senaryo, bir kişinin kripto para birimi satın almak için üçüncü bir tarafa para transfer etmesi, ancak daha sonra beklenenden veya kararlaştırılandan daha küçük bir miktar almasıdır.

Bu arada araştırmacılar, kripto para birimi sahipliğiyle ilgili iflas vakalarının sayısının 2021'de iki katına çıktığını açıkladı. Bu yargılamalarda, Rus yargısı kripto varlıklarına mülk olarak atıfta bulunuyor ve tarafların kripto paralara sahip olduklarını kanıtlayan belgeler sunmaları gerekiyor.

Kripto para madenciliği için yasadışı elektrik kullanımı, Rusya'da borç tahsilatını gerektiren bir sivil suç olarak kabul ediliyor. İncelenen dönemde, yer altı madencilik tesislerini işleten Ruslar, bu tür dokuz durumda 61,5 milyon ruble (mevcut oranlarda 1,1 milyon doların üzerinde) ödemek zorunda kaldı .

RTM, raporunu hazırlamak için asliye hukuk mahkemeleri ve tahkim mahkemelerinin yayımlanmış kanunları ile çeşitli dairelerin resmi yazışmalarından elde ettiği bilgileri incelemiştir. Çalışmasından elde edilen sonuçlar, Moskova'daki yetkililerin kripto para birimlerinin Rusya'da sahip olması gereken yasal statü konusunda tartışmaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ