Kıymetli metallerle desteklenen dijital varlıklarla yapılan işlemler, paladyum için bir tokenin piyasaya sürülmesiyle Rusya'da başlıyor.

Rusya

Atomyze ve Rosbank, Palladium için Dijital Token Çıkardı

Emtiaların tokenizasyonunda uzmanlaşmış bir platform olan Atomyze'nin Rus birimi ve Rosbank, değerli metallere dayalı dijital finansal varlıklar (DFA) ile işlemlere başlıyor. Atomyze basın açıklamasında, ilkinin sahiplerinin metalin piyasa değerine eşdeğer bir parasal talep hakkına sahip olacakları paladyum için bir token verilmesi olduğunu duyurdu.

Prime iş haber ajansı, anlaşmayla ilgili olarak, paladyumun Rusya pazarında kamuya açık bir varlık olmadığını belirtti. Aynı zamanda gelecek vaat eden bir yatırım olarak görülüyor. Paladyum, mücevheratta platin yerine kullanılıyor ve platinoidlere yönelik küresel talep artıyor. Aynı zamanda yüksek teknolojili üretimde yer alan endüstriyel bir malzemedir.

Atomyze Russia, Rusya Merkez Bankası'na bir DFA platformunun operatörü olarak kayıtlıdır ve blok zinciri tabanlı finansal araçlar sunmaya yetkilidir. Rapor, tokenizasyonun yeni fırsatlar yaratabileceğini ve hem işletmeler hem de özel yatırımcılar için alternatif araçlar sağlayabileceğini belirtiyor.

Dijital finansal varlıklar, muhtemelen bu sonbaharda “Dijital Para Birimi Üzerine” özel bir yasa kabul edilene kadar, şu anda Rusya'daki kripto para birimleri için geçerli olabilecek tek yasal terimdir. Bununla birlikte, merkezi olmayan kripto paraların aksine, DFA çoğunlukla, varlık tarafından sağlanan hakları garanti eden ihraç ve dolaşımlarından sorumlu varlıklara sahip dijital varlıklara atıfta bulunur. “Dijital Finansal Varlıklar” kanununda çeşitli tokenler aslında “dijital haklar” olarak tanımlanmaktadır.

Atomyze'nin arkasındaki isimlerden biri olan milyarder Vladimir Potanin, metal gibi hammaddelere yatırıma izin veren dijital hakların verilmesinin Rusya'da yeni bir emsal olduğunu söyledi. Bunun Rus ekonomisi için yeni bir çağın, “tokenleştirme çağı”nın başlangıcı olduğunu belirterek daha da ileri gitti. Potanin daha önce dijital ruble ile birlikte tokenlerin “güvenilmez” kripto varlıklarının yerini alacağını umduğunu ifade etmişti. Bazıları DFA'ların yabancı para mevduatlarının yerini alabileceğine inanıyor.

Atomyze Rusya CEO'su Ekaterina Frolovicheva, "Bu ilk adım, geleneksel ürünlere yönelik yeni bir vizyonu ve ihraççılar ve yatırımcılar için temelde yeni ürünlerin yaratılmasını içerecek harika bir hikayenin sadece başlangıcıdır" dedi.

Rusya, geleceklerine ilişkin tartışmalar mevcut jeopolitik durum tarafından uzatıldığı için henüz kripto para birimlerini kapsamlı bir şekilde düzenlemedi. Çoğu devlet kurumu, bunların ülkede bir ödeme aracı olarak kullanılmasına karşı çıkarken, yaptırımlar arasında uluslararası ticarette küçük kripto ödemelerine izin verilmesine yönelik bir öneri destek kazanıyor. Başkan Vladimir Putin tarafından kısa süre önce imzalanan bir yasa, Rusya içinde DFA ödemelerini yasaklıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ