Devlet Duma Finans Piyasası Komitesi başkanına göre, Rusya'daki kripto işlemlerini kapsamlı bir şekilde düzenlemeyi amaçlayan "Dijital Para Birimi Üzerine" yasa tasarısı "zor" bir yasa olacak.

Merkez Bankası

Anatoly Aksakov, Bank of Russia'nın kripto ödemelerine karşı muhalefetini bırakma kararına rağmen, en azından yaptırımlar arasında Rusya'nın dış ticaretini kolaylaştırdıklarında, mevzuatın henüz kesinleşmediğini ve yakın gelecekte milletvekilleri tarafından gözden geçirilmeyeceğini söyledi.

Rus Kripto Para Birimleri Yasasının Kabulü, Kurallar Üzerine Devam Eden Tartışmalar Sebebiyle Ertelendi

Rusya kripto piyasasının düzenlenmesiyle ilgili tartışmalar hükümette devam ediyor ve “Dijital Para Birimi Hakkında” yasa taslağının yakında Rusya parlamentosunun alt meclisindeki Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Devlet Dumasına sunulması beklemeye değmez. Anatoly Aksakov, bu hafta Parlamentskaya Gazeta'ya konuştu.

Aksakov, Rus yetkililerin şu anda tasarının üçüncü revizyonu üzerinde tartıştığını ve görüşmelerin hararetli olduğunu açıkladı. Mevzuatın meclisin bahar oturumu sırasında kabul edilmesi gerektiği yönündeki daha önceki açıklamalara rağmen. “Taslağın yakın gelecekte Devlet Duması'nda görüneceğini düşünmüyorum. Kripto pazarındaki durum da iyimserlik katmıyor - bitcoin yaptırım kararları zemininde çok çöktü, ”dedi üst düzey vekil.

Milletvekili, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Bitcoin'in Rusya'ya karşı yaptırımları atlatmak için kullanıldığı varsayımıyla kripto alanını kısıtlamaya başladığını kaydetti. Aksakov, "Amerikan istihbarat servislerinin bu piyasayı büyük ölçüde kontrol ettiğine dair şüpheler var, bu nedenle finansal işlemleri gerçekleştirirken onların görünmez veya görünür gözünün altına girme arzusu yok" dedi.

Rusya Bankası Uluslararası Kripto Ödemelerine Karşı Değil

Aksakov, Rusya maliye bakanlığı tarafından ilk olarak Şubat ayında federal hükümete sunulan “Dijital Para Birimi Üzerine” tasarının daha katı versiyonunun kabul edilmesinin muhtemel olduğunu açıkladı. Buna, dijital para birimleriyle takas, ödemeler ve diğer işlemler için merkezi bir platformun kurulması da dahil.

Rus yetkililer, ticaret ve madencilik gibi kripto ile ilgili faaliyetlerin sıkı hükümet kontrolü altında yasallaştırılmasını destekleyen Maliye Bakanlığı tarafından önerilen düzenleyici yaklaşımı destekleyen çoğu kurumla son birkaç aydır mevzuat üzerinde çalışıyorlar.

Rusya Merkez Bankası (CBR), kripto para ihracı ve değişimi de dahil olmak üzere kapsamlı bir yasak için yaptığı baskıyla kendisini tecrit altında buldu. Bununla birlikte, para otoritesi son zamanlarda pozisyonunu biraz yumuşattı ve kripto varlıklarının ülkenin finansal sistemi için riskler getirdiğini fikrini korurken, uluslararası yerleşimler için dijital paraların kullanılması önerisini destekledi.

Günlük Kommersant Business tarafından alıntılanan CBR'nin Birinci Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva düzenlediği basın toplantısında düzenleyicinin kripto para birimlerinin "uluslararası işlemlerde ve uluslararası finansal altyapıda" kullanılmasına karşı olmadığını söyledi. Minfin'in yasa tasarısına, dış ticarette kripto ödemelerine izin veren ilgili bir hüküm eklendi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ