Rusya Merkez Bankası kripto para birimlerini zor durumda bırakıyor ve şimdi kripto varlıklara bağlı banka hesaplarının bloke edilebileceğini söylüyor.

Rusya

Rusya Merkez Bankası kripto para birimlerini zor durumda bırakıyor ve şimdi kripto varlıklara bağlı banka hesaplarının bloke edilebileceğini söylüyor.

En son haberler, ülkedeki kara para aklama ile mücadele (AML) yönergelerinde yapılan yeni bir değişiklikten geliyor. Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan yeni değişiklikler, kripto varlıkları dondurucu hesap kriterlerinde özellikle belirtiyor.

Rusya'daki yeni AML gereksinimlerini açıklayan ülkenin merkez bankası, kripto para birimine bağlı banka hesaplarını dondurma yetkisini açıyor. 375-P yönetmeliğinde yapılan değişikliklere göre, bu tür hesaplar “şüpheli işlemler” kategorisine girebilir.

Rusya'daki AML gereklilikleri 2012'den beri güncellenmemiş durumda. Değişiklik şimdi kripto varlıkların alım satımının banka hesaplarını bloke etmek için bir temel olarak kabul edileceğini söylüyor. Değişiklikler bir süredir beklemekteydi ve Rusya'daki kripto para birimleri ile ilgili yasal durum hala belirsizliğini koruyor.

Mevcut AML yasalarında yapılan yeni değişiklik, Rus politika yapımını takip edenler için bir sürprizdir.

Mayıs 2019'da Rusya Başbakanı, St.Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu'nda, kripto para birimlerinin “artık geçerli değil” olduğunu ve nıpopülaritesinin “azaldığı” söyledi. Birçoğu bunu, hükümetin artık blockchain teknolojisi ve düzenleyici ortamına odaklanmadığı şeklinde anladı.

Ülkenin Merkez Bankası resmi olarak “kripto varlıkları” banka hesaplarının dondurulması için kriterler olarak dahil ettiğinden durum böyle görünmüyor. Bunun, kripto para birimi sahipleri üzerinde daha fazla baskı yapılmasının başlangıcı olup olmadığı belli değil.

Blockchain endüstrisinin bu kadar büyük bir kısmı Rusya'da olmasına rağmen, devlet yetkilileri bu sektöre zarar vermeye niyetli görünüyor. Yine de bu, borsaların Rusya'daki hizmetlerini genişletmesini engellemedi. Bu ayın başlarında Binance, Rusların artık doğrudan Rus rublesi ile kripto para satın alabileceğini açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ