Sberbank, bankanın kendi dijital para birimini başlatmasına izin verecek blok zinciri tabanlı bir platform başlatmak için ülke merkez bankasına başvurdu.

Rusya

Sberbank, bankanın kendi dijital para birimini başlatmasına izin verecek blok zinciri tabanlı bir platform başlatmak için ülke merkez bankasına başvurdu.

Rus devlete ait en büyük kredi kuruluşu olan Sberbank, bankanın kendi dijital para birimini başlatmasına izin verecek blok zinciri tabanlı bir platform başlatmak için ülke merkez bankasına başvurdu.

Yerel haber kuruluşu Interfax tarafından bildirildiği üzere, başvuru Ocak ayı başlarında yapıldı. Banka, düzenleyicinin yeşil ışığını herhangi bir engel olmaksızın alırsa, merkezi olmayan platformu bahara kadar başlatmayı planlıyor. Rus merkez bankası da dijital para birimini keşfetmeyi düşünüyor.

"Banka böyle bir itibari para birimi ile çalışmaya hazır."

Sberbank’ın başkan yardımcısı Anatoly Popov, “Teknolojik olarak banka böyle bir itibari para birimiyle çalışmaya hazır, onu içeride test ettik ve bu çözümün işe yaradığını gördük” dedi.

Kayıt süreci 45 gün sürüyor ve düzenleyici, başvuruyu onaylayacak veya zaman çerçevesi içinde yorum isteyecektir.

Rus bankasının blockchain'e adım atması, geçen yıl dijital bir para birimi bulma planlarını zaten açıkladığı için sürpriz olmadı.

Daha önce Sberbank'ın dijital para birimini denemek için JPMorgan ile ortaklık yaptığı bildirilmişti. Ancak, o pilotla ilgili ayrıntılar ve kesin olmayan zaman çizelgesi o zamanlar net değildi.

Rusya, kripto yasalarını güçlendiriyor

Sberbank'ın  bir yöneticisi "Henüz tam olarak çözülmemiş bir sorun daha var - dijital finansal varlıkların (IF) vergilendirilmesi konusu, ancak daha net hale geleceğini umuyoruz.” diyor.

Rusya'daki kripto para birimi yasaları, ülkenin yasal olarak mülk olarak görmeye başlamasıyla şekilleniyor. Bununla birlikte, hükümet kripto paranın perakende dağıtımını engellemek istiyor ve aynı zamanda vatandaşların dijital para varlıklarını izlemek istiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ