Rusya

Rusya'nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, konulan kripto düzenlemelerini aşmak ve global çapta kripto para birimi ticareti yapma planlarının olduğunu açıkladı. Ticaret için kullanılacak kripto paralar ise ilk aşamada popüler olanlardan oluşacak.

Sberbank resmi yönetim kanalından yapılan açıklamada, bankanın yerel kuralları atlayarak, dünya çapında kripto para ticaretinin yapılmasını planladığı duyuruldu. Sberbank, Rusya'nın en büyük, avrupanın üçüncü büyük bankası ve böyle bir adım atması, kripto dünyasını neşelendirecek gibi gözüküyor. Açıklamada, mevcut düzenlemeler Sberbank'ın kripto para ticareti yapmasının önüne taş koyuyor şeklinde de belirtildi. Sberbank Global Markets başkanı olarak görev yapan Andrey Shemetov açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Rusya'nın kriptokrasi üzerindeki mevcut yasaları, Sberank'ın kripto para ticaretini yapabilmesini zorlaştırıyor. Rusya'da kripto para ticareti yapamıyoruz, ancak müşterilerimizin çıkarlarını da düşünmemiz ve geniş bir ürün yelpazesi sunmamız gerektiğine inanıyorum."

Rus Finans Bakanlığı, kısa bir süre önce kripto para birimleri de dahil olmak üzere, Rusya'da dijital varlıkların düzenlenmesi hakkında bir yasa tasarısı yayınlamıştı. Bu tasarının 2018'in Eylül ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İsviçre üzerinden yürütülüyor

Rusya'da kripto para ticaretinin sorunlu olduğu şu zamanlarda, Sberbank bu ihtiyacını İsviçre'deki bir başka şubesi ile çözecek. Merkez ofisi Zürih'te olan bir başka Sberbank şubesi "kripto döviz ticareti" için bir altyapı oluşturduklarını açıkladı.

İsviçre yasalarınca, kripto para ticaretinde bir engel bulunmuyor. Bu sebeple, Rusya'daki Sberbank, kripto para ticaretindeki açığını İsviçre üzerinden çözüme kavuşturmuş olacak. Bankanın yaptığı diğer bir açıklama ise sunulan bu hizmetin ilk olarak sadece "tüzel kişilere" izin verileceğini belirtti. Bunun nedeni ise, çok riskli ve kaybetme riskinin yüksek olması gösteriliyor. Banka desteklenecek kripto paralar hakkında ise şöyle bir açıklamada bulundu:

"İlk olarak sadece popüler olan kripto paralara yer vereceğiz, düşük hacimli veya az bilinen kripto paraları sistemimize dahil etmeyeceğiz."

Muhtemelen piyasada kendini öne çıkaran on büyük kripto paraya sistemlerinde yer verecekler. Son olarak; Sberbank yönetim kurulu başkanı Herman Gref, kripto paralar için "Kripto para birimlerini yasaklamak yanlış bir adım. Henüz tamamiyle anlaşılmamış ve incelenmemiş harika bir teknolojiden bahsediyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ