Batılı devletler Rusya aleyhine üst üste yaptırımları açıklarken Rusya alternatif yollar araştırıyor.

Batılı devletler Rusya aleyhine üst üste yaptırımları açıklarken Rusya alternatif yollar araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın tüm Avrupa operasyonlarını dondurduğu ve Rusya piyasasına çekildiği açıklanmıştı. Şimdi Sberbank’ten önemli bir kripto para açılımı haberi geldi.

Rusya uluslararası ödemeleri sisteminden dışlanırken Rusya merkezli bankaların kripto para piyasaları sayesinde yaptırımları aşabileceği iddia edildi. Sberbank’ın bu amaçla attığı adım, Rusya için önemli sayılabilir.

Sberbank, önümüzdeki aydan itibaren piyasaya dijital tahvil sunmayı planlıyor. Sberbank’ın dijital tahvilleri blockchain teknolojisi ile bir nevi kripto para haline getirilip piyasaya arz edilecek. Söz konusu arz için Rusya merkez bankasından gerekli izinler alındı.

Dijital tahviller, Bitcoin gibi kripto para piyasalarında alınıp satılabilir. Böylece dijital tahviller blockchain ile oldukça yüksek likidite sahip olmuş olacak. Ancak Sberbank’ın dijital tahvillerinin küresel piyasada işlem yapabilecek olması ise şimdilik şüpheli. Zira Rusya aleyhine uygulanan yaptırımlar, kripto para piyasalarını da içeriyor. Söz konusu tahvillerin yaptırım uygulayan ülkelerin kripto para borsalarında işlem görmesi şimdilik olanaksız gözüküyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ