Rus telekom ve medya gözlemcisi Roskomnadzor, mahkeme kararını gecikmeli olarak uygulayarak Tor Projesi'nin web sitesine erişimi yeniden sağladı. Site geçen yıl kara listeye alındı, ancak önlem avukatlar tarafından başarıyla karşılandı.

Rusya

Roskomnadzor, Tor Projesi Sitesini Yasaklı İnternet Sayfalarının Kara Listesinden Kaldırdı

Rusya'nın Roskomnadzor veya RKN olarak da bilinen İletişim, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Araçları Federal Servisi, Tor Projesi'nin ana sitesini yasaklanmış bilgileri yaymak için kısıtlanmış internet kaynakları kaydından çıkardı. Listeden çıkarma, bir mahkemenin kararını takip ediyor ve iki aylık bir gecikmeyle geldi.

Devlet kurumu, geçen yıl Aralık ayında Rus internet kullanıcılarının web sitesine erişimini kısıtlamak için adımlar attı. Tedbir, Saratov Bölge Mahkemesinin 2017 sonundan itibaren verdiği bir kararı uygulamak için uygulandı.

Rusya'da dijital hakları korumaya kendini adamış bir sivil toplum kuruluşu olan Roskomsvoboda'dan hukuk uzmanları, sahibini çağırmamak da dahil olmak üzere usuli ihlalleri gerekçe göstererek bölge mahkemesinin kararına itiraz etti. Mayıs ayında bir temyiz mahkemesi kararı bozdu .

Roskomsvoboda'nın avukatı Ekaterina Abashina, "Roskomnadzor, elbette, sitenin engellemesinin kaldırılmasını uygunsuz bir şekilde erteledi, çünkü siteyi engelleme kararı 19 Mayıs'ta iptal edildi ve o zamandan beri Tor Projesi'ni kayıtlarda bulmak için hiçbir neden yok" dedi.

STK'nın internet sitesinde yer alan bir duyuruda alıntılanan Abashina, Roskomsvoboda'nın, Roskomnadzor'un kendisi tüm sürece dahil olmasına rağmen, yasal olmayan gecikme hakkında düzenleyiciyi açıkça bilgilendirmesi gerektiğini belirtti. Yanıt bir ay sonra geldi ve ajans ne zaman olduğunu belirtmeden basitçe “bu sitenin engellemesini yakında kaldıracağız” dedi.

Roskomsvoboda'nın bilirkişi temyiz mahkemesinin, ilk duruşmasının bu hafta yapılması beklenen yeni bir dava için dosyayı ilk derece mahkemesine geri gönderdiğini de hatırlattı. Bu gelişmeler hakkında rapor veren kripto haber kuruluşu Forklog, Temmuz ayı ortasında Tor Projesi ekibinin bu tür kısıtlamaları aşmak için tasarlanmış güncellenmiş bir Tor tarayıcı sürümünü tanıttığını kaydetti.

Son birkaç yılda, kripto para birimleriyle ilgili bilgiler yayınlayan veya hizmetler sunan web sitelerinin yanı sıra VPN sağlayıcıları da Rus telekom gözlemcisi, savcılık ve mahkemeler tarafından hedef alındı. Bununla birlikte, bu tür platformların operatörleri, prosedür ihlalleri veya net düzenlemelerin olmaması nedeniyle kendilerine karşı alınan önlemlere sıklıkla başarılı bir şekilde meydan okumayı başardılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ