Bitcoin fiyatı, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonuna başlamasıyla Perşembe günü Temmuz 2021'den bu yana ilk kez 35.000 doların altına düştü.

Bitcoin fiyatı, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonuna başlamasıyla Perşembe günü Temmuz 2021'den bu yana ilk kez 35.000 doların altına düştü. Bazı analistler daha önce satışların Doğu Avrupa'da gerilimler azalana kadar kötüleşmeye devam edebileceği konusunda uyarmıştı. Buna karşılık, ham petrol fiyatı yükselmeye devam etti ve Brent ham petrol vadeli işlemleri %4,5'ten fazla yükseldi ve 2014'ten bu yana ilk kez varil başına 100 doları aştı.

Bitcoin, Son 24 Saatte %7'den Fazla Çöküyor

Rusya'nın kararıyla ilgili ilk Tass raporunun ardından, piyasa değerine sahip önde gelen kripto para birimi %7,4'e kadar düşerek 34.783 $'a geriledi. İkinci en büyük kripto Eter de %8,7'ye kadar düşerek 2,390,61 $'a geriledi. XRP, Cardano ve Solana gibi diğer kripto paralar da düştü. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden önce bile, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri düşmeye başlamıştı. Bu iki ülke arasındaki gerilimler, kripto piyasasının son birkaç hafta içinde kırmızıda kalmasında büyük rol oynadı. Bazı analistler, Bitcoin'in 28.000 dolara kadar düşebileceğini tahmin ediyor. Bu ayın başlarında, Ukrayna Bitcoin'i düzenleyen bir yasa çıkarmıştı.

 

Rusya, Diğer Ülkeleri Kendi Meselelerine Karışmamaları Konusunda Uyarıyor

New York Times'ın haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yerel saatle sabah 06.00 sularında ulusal televizyonda Ukrayna'nın "askerden arındırılması ve Nazilerden arındırılması" için tasarlanmış bir "özel askeri operasyonun" başladığını duyurdu. Rusya Devlet Başkanı, yayında, Ukraynalı askerlere derhal silahlarını bırakmaları çağrısında bulundu. Putin ayrıca ABD ve diğer NATO üyeleri gibi Ukrayna'nın destekçilerini de tehdit etti. Diğer ülkeleri kendi meselelerine karışmamaları konusunda uyardı.

Ethereum'un kurucusu Rus kripto milyarderi Vitalik Buterin, Rusya'nın barışçıl bir çözüm olasılığını terk etme kararından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ